Crack down on racist hate speech, UN tells UK

ONZ stwierdziła, że jest "szczególnie zaniepokojona" rasistowskimi aktami i przemocą ze strony grup "skrajnie prawicowych i białych suprematystów", takimi jak podczas niedawnych zamieszek w Anglii i Irlandii Północnej, podsycanych dezinformacją i nastrojami antyimigranckimi.
W odpowiedzi na to rzecznik brytyjskiego rządu zapewnił, że podjęto "najsurowsze działania", aby zapewnić, że wszyscy zaangażowani w "brutalny bandytyzm" odpowiedzą za to zgodnie z prawem. Dodał, że "nie ma usprawiedliwienia dla nienawiści, przemocy i zastraszania", które ostatnio miały miejsce.
Rekomendacje ONZ pochodzą przeprowadzanego w ciągu ostatnich czterech lat przeglądu w zakresie zwalczania dyskryminacji rasowej przez UK – takie działałania są wymogiem wobec krajów, które podpisały międzynarodowe konwencje.
W raporcie nie wymienia się konkretnych polityków ani przypadków, ale wzywa się władze do "formalnego oraz publicznego odrzucenia i potępienia mowy nienawiści", a także do zapobiegania "rozpowszechnianiu rasistowskich idei".

Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej wezwał ponadto Wielką Brytanię do zajęcia się domniemanym profilowaniem rasowym przez policję i dyskryminacją w wymiarze sprawiedliwości karnej, mieszkalnictwie, szkołach i opiece zdrowotnej.
Zwrócono uwagę na powtarzające się akty rasizmu i przemoc wobec mniejszości, osób ubiegających się o azyl i uchodźców, w tym podczas trwających w ostatnich tygodniach zamieszek.
ONZ zaleciła Wielkiej Brytanii zapobieganie rasistowskim przestępstwom z nienawiści poprzez zachęcanie do zgłaszania ich policji, ściganie sprawców i wzmocnienie środków zwalczania mowy nienawiści w mediach społecznościowych.
Zwrócono uwagę na fakt, że w UK podjęto istotne kroki legislacyjne w ostatnich latach: Szkocja wprowadziła strategię dotyczącą przestępstw z nienawiści, a Walia przyjęła plan działania w celu wyeliminowania rasizmu.
Crack down on racist hate speech, UN tells UK https://t.co/WBypCh6G7s
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 23, 2024
Jednak globalny organ nadal jest zaniepokojony poziomem przestępstw z nienawiści i ksenofobicznych wypowiedzi skierowanych przeciwko mniejszościom etnicznym, w szczególności Romom, osobom pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego lub arabskiego, Żydom, muzułmanom i hindusom, a także migrantom, uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl.
Komitet wezwał Wielką Brytanię do pociągnięcia dziennikarzy i organizacji informacyjnych do odpowiedzialności za sposób, w jaki opisują społeczności mniejszościowe, oraz za publikowanie treści podżegających do nienawiści lub podsycających ksenofobiczne postawy.
W raporcie wezwano do powołania niezależnego organu, który zbada zarzuty dotyczące profilowania rasowego przez policję, która zatrzymuje i przeszukuje głównie "osoby pochodzenia afrykańskiego i azjatyckiego, a zwłaszcza młodych mężczyzn i dzieci".
Zdaniem ONZ, na Wyspach konieczne są ponadto ulepszenia w całym systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych - tak, aby ludzie czuli się wystarczająco bezpiecznie, zgłaszając incydenty rasistowskie.
Czytaj więcej:
Raport: Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie
Szkocka policja zasypana zgłoszeniami o przestępstwach z nienawiści
Policja w UK ostrzega: Rośnie liczba osób zafascynowanych przemocą