Menu

Controversial 'virginity tests' sold by UK clinics

Controversial 'virginity tests' sold by UK clinics
Wiele prywatnych klinik w Wielkiej Brytanii oferuje także "naprawę dziewictwa", czyli całkowite odtworzenie błony dziewiczej. (Fot. Getty Images)
Women are being offered controversial 'virginity tests' at British medical clinics, an investigation by BBC Newsbeat and 100 Women has found.
Advertisement
News available in Polish

"Testy dziewictwa" to częsta praktyka stosowana przez mniejszości muzułmańskie w Wielkiej Brytanii. Dowód dziewictwa potwierdza o czystości młodych muzułmanek, które chcą wyjść za mąż. 

Dochodzenie BBC wykazało, że wiele prywatnych klinik w Wielkiej Brytanii oferuje nie tylko takie badanie, ale także "naprawę dziewictwa", czyli całkowite odtworzenie błony dziewiczej. Zabieg kosztuje od 1 500 do 3 000 funtów, a oficjalne dane NHS England pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadzono ich 69.

Tymczasem według specjalistów, przerwanie błony dziewiczej nie musi oznaczać, że doszło do stosunku płciowego - mogło stać się to w inny sposób, np. w wyniku uprawiania sportu. Mimo to w wielu krajach stan błony dziewiczej uważa się za wiarygodną informację o tym, czy kobieta lub dziewczynka miała kontakt seksualny.

Praktykowane w co najmniej 20 krajach świata testowanie i naprawianie dziewictwa są powszechnie uważane za kontrowersyjne - zarówno ze względu na konsekwencje dla badanych dziewcząt i kobiet, jak i dlatego, że jest postrzegane jako nieetyczne. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i ONZ chcą, aby praktyki te zostały zakazane, ponieważ naruszają prawa człowieka. Również brytyjski minister  zdrowia Matt Hancock ogłosił już, że rozważy jak położyć kres "tym przerażającym zabiegom".

W 2019 r. w Wielkiej Brytanii informacji o przywracaniu błony dziewiczej szukało w Google ok. 9 tys. osób. 

Czytaj więcej:

Francja chce deportować poligamistów

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement