Menu

China’s nuclear power firm could be blocked from UK projects

China’s nuclear power firm could be blocked from UK projects
Wielka Brytania nie chce angażować chińskiego kapitału w budowę elektrowni jądrowych. (Fot. Getty Images)
China’s state-owned nuclear energy company could be blocked from all future power projects in the UK, with ministers understood to be investigating ways to prevent its involvement.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Oznaczałoby to wykluczenie China General Nuclear (CGN) z konsorcjum planującego budowę wartej 20 mld funtów elektrowni jądrowej Sizewell C na wybrzeżu hrabstwa Suffolk, a także kolejnej - w Bradwell-on-Sea w Essex.

Jak przypomina "FT", współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej sięga porozumienia z 2015 r., które zostało zatwierdzone przez ówczesnego brytyjskiego premiera Davida Camerona i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Umowa przewidywała, że CGN będzie miał 20-procentowy udział w konsorcjum planującym elektrownię Sizewell C w Suffolk, z opcją udziału także w jej budowie.

Na mocy umowy CGN został również głównym konstruktorem proponowanej elektrowni Bradwell B w Essex oraz przypieczętowane zostały chińskie inwestycje w elektrownię jądrową Hinkley Point C, która jest obecnie budowana w Somerset.

Jednak stosunki między Londynem a Pekinem ochłodziły się w ostatnich latach w związku z takimi kwestiami jak tłumienie przez Chiny prodemokratycznych protestów w Hongkongu, represje wobec Ujgurów w Sinciangu i brak transparentności w kwestii źródeł pandemii koronawirusa.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab przyznał w zeszłym roku, że Wielka Brytania nie może już dłużej prowadzić z Pekinem "interesów jak zwykle". Efektem tego było m.in. wykluczenie chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G.

Projekt elektrowni w Bradwell-on-Sea przechodzi obecnie proces zatwierdzania przez brytyjskie organy regulacyjne. Jednak zaznajomione z tą sprawą źródło cytowane przez "FT" zdradza, że plany budowy przez chińską firmę elektrowni jądrowej w odległości zaledwie 50 km od Londynu są obecnie niewykonalne.

"Nie ma szans, by CGN budował Bradwell. Biorąc pod uwagę podejście, które widzieliśmy w sprawie Huawei, rząd nie pozwoli chińskiej firmie budować nowej elektrowni jądrowej" - wyjaśnia źródło. Dodaje ono, że już odbyły się rozmowy z głównym konstruktorem Sizewell C, francuskim państwowym przedsiębiorstwem EDF, o tym, czy może znaleźć nowych partnerów do projektu.

Według innego informatora, rząd nie chce uczestnictwa CGN w obu projektach, ale miał nadzieję, że firma wycofa się bez konfrontacji.

Czytaj więcej:

"Polska może korzystać z brytyjskich doświadczeń na polu energii nuklearnej"

UK: Budowa elektrowni jądrowej Sizewell C coraz bliżej?

W UK przyspieszono zakaz instalowania sprzętu Huawei

Ujgurzy prześladowani w Chinach. Wielka Brytania nakłada sankcje

CBOS: 39 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych w kraju

MI5: Czujność wobec działań wrogich państw musi być jak wobec terroryzmu

WHO: Wszystkie kraje muszą wspólnie zbadać genezę Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement