Menu

Canada-U.S. border to be closed until September

Canada-U.S. border to be closed until September
Granica Kanady z USA została zamknięta w marcu, porozumienie jest przedłużane co 30 dni. (Fot. Getty Images)
Canada's border with the United States will remain closed for another 30 days until September 21 this year. - Canadian Public Security Minister Bill Blair informed yesterday on Twitter.
Advertisement
News available in Polish

Wicepremier Chrystia Freeland podkreśliła w późniejszym komunikacie, że Kanada i USA uzgodniły przedłużenie zamknięcia granicy dla wszystkich podróży, które nie są niezbędne. „Priorytetem rządu Kanady jest zdrowie i bezpieczeństwo Kanadyjczyków. Przedłużone porozumienie z amerykańskimi partnerami będzie chronić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców po obu stronach granicy, a jednocześnie zapewniać przepływ ważnych dóbr i usług między naszymi krajami" - podkreśliła Freeland w komunikacie.

Granica Kanady z USA została zamknięta w marcu, porozumienie jest przedłużane co 30 dni. Ruch między Kanadą a USA ogranicza się do przewozu towarów i niezbędnych przejazdów. W czerwcu Ottawa zgodziła się na przekraczanie granicy przez bezpośrednich członków rodziny rozdzielonych przez obostrzenia związane z Covid-19.

Na początku lipca br. grupa 29 członków amerykańskiego Kongresu napisała list do ministra bezpieczeństwa publicznego Kanady. Deklarując zrozumienie dla wymogów bezpieczeństwa, deputowani argumentowali, że "społeczne i gospodarcze partnerstwo między naszymi dwoma krajami wymaga konkretnych posunięć" i domagali się stworzenia planu stopniowego łagodzenia restrykcji granicznych. Jeden z sygnatariuszy tego listu, demokratyczny kongresmen Brian Higgins, reprezentujący wyborców z Buffalo i rejonu Niagary, cytowany w kanadyjskich mediach w piątek powiedział, że jest rozczarowany, ale nie zdziwiony obecną decyzją rządu Kanady, a dotychczasowe działania rządu w Ottawie ocenił jako "szybkie, silne i jednolite".

Według sondażu instytutu badania opinii publicznej Research Co. publikowanego w lipcu, Kanadyjczycy nie chcą otwarcia granicy z USA i tylko 17 proc. z nich wsiadłoby do samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej:

Kanada przedłuża zakaz wjazdu na swoje terytorium

Kanada: Granica z USA zamknięta do przyszłego roku?

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement