Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CDC: The third dose of the Moderna or Pfizer vaccine protects against Omicron

CDC: The third dose of the Moderna or Pfizer vaccine protects against Omicron
Dawka przypominająca preparatami Modetrny lub Pfizera skutecznie chroni przed Omikronem - twierdzą amerykańscy specjaliści. (Fot. HAZEM BADER/AFP via Getty Images)
The third dose of the Moderna and Pfizer vaccines offers strong protection against the Omikron variant, according to reports published yesterday by the Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Data from the Delta and Omicron wave periods show 90%. effectiveness in preventing hospitalization.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport opiera się na informacjach dotyczących wizyt zainfekowanych osób w szpitalach i będących na ostrym dyżurze między sierpniem ub.r. i 5 stycznia roku bieżącego. Podczas fali zakażeń związanych z wariantem Delta, skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 94 proc., zaś w okresie dominacji Omikronu - 90 proc.

Biorąc pod uwagę osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionek, dane wskazują na 81 proc. skuteczność przeciwko Omikronowi w okresie do 6 miesięcy od drugiej dawki i 57 proc. po 6 miesiącach.

Inny z raportów wskazuje, że ryzyko hospitalizacji dla niezaszczepionych seniorów jest 49-krotnie większe niż w przypadku tych, którzy otrzymali trzy dawki.

Jak stwierdził jeden z autorów badania CDC, epidemiolog Mark Thompson, dane wskazują na słabnącą z czasem ochronę, jaką dają szczepionki, ale jednocześnie na wysoką skuteczność dawki wzmacniającej.

"Dobre wieści są takie, że dla ludzi, którzy otrzymali trzecią dawkę, skuteczność jest bardzo wysoka i chroni przed umiarkowanie poważnym i poważnym przebiegiem choroby. To są jedne z pierwszych danych, które pokazują rzeczywisty poziom ochrony w Stanach Zjednoczonych" - wyjaśnił Thompson, cytowany przez "Washington Post". Dziennik zaznacza jednak, że szczepienie nie stanowi gwarancji przeciwko infekcjom wariantem Omikron.

Według statystyk CDC, dotychczas dodatkową dawkę otrzymało w USA 39 proc. spośród w pełni zaszczepionych osób. Fala zakażeń wariantem Omikron doprowadziła do rekordowych liczb zakażeń - ponad 700 tys. dziennie - i wypełnienia się szpitali w wielu regionach USA. Jednocześnie w niektórych miastach, jak Waszyngton i Nowy Jork, w ostatnich dniach liczby te zaczęły maleć, podobnie jak obłożenie szpitali.

Czytaj więcej:

EMA: Szczepionka przeciw Covid-19 oparta na technologii mRNA nie zagraża ciąży

Badanie: Jaka jest skuteczność szczepionki Pfizer i Moderny po 7 miesiącach?

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement