Menu

Sadiq Khan to launch review into making cannabis legal in London

Sadiq Khan to launch review into making cannabis legal in London
Prawie dwie trzecie mieszkańców Londynu są za legalizacją marihuany do użytku rekreacyjnego. (Fot. Getty Images)
Sadiq Khan is to launch a review examining the feasibility of decriminalising cannabis as part of a new approach to tackling drug-related crime in London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Khan zapowiedział, że - jeśli w maju ponownie zostanie wybrany na burmistrza brytyjskiej stolicy - powoła niezależną komisję do zbadania potencjalnych korzyści zdrowotnych, ekonomicznych i karnych wynikających z legalizacji tego narkotyku klasy B.

Sondaże pokazują, że ponad połowa populacji Wielkiej Brytanii - i prawie dwie trzecie mieszkańców Londynu - popiera legalizację marihuany do użytku rekreacyjnego.

"The Guardian" wskazuje, że Khan wykluczył jednocześnie depenalizację narkotyków klasy A, takich jak heroina i kokaina.

Nielegalny handel narkotykami w Wielkiej Brytanii kosztuje społeczeństwo 19 miliardów funtów rocznie;  około 42 tys. osób w Anglii i Walii zostało oskarżonych o przestępstwa związane z narkotykami w zeszłym roku.

Khan, który wcześniej nawoływał do "rozmowy opartej na dowodach" na temat marihuany, nie może zmieniać istniejącego prawa. Gdyby jednak niezależna komisja zaleciła dekryminalizację marihuany, byłby to większy impuls dla brytyjskiego rządu, by zajął się tą sprawą "na poważnie".

Londyńczycy będą wybierać swojego burmistrza 6 maja br. Gdyby głosowanie odbyło się dzisiaj, niemal połowa (47 proc.) mieszkańców brytyjskiej stolicy bez wahania oddałaby swój głos na Khana - wynika z sondażu YouGov przygotowanego na zlecenie Mile End Institute (MEI).

Największym konkurentem dla laburzystowskiego kandydata pozostaje Shaun Bailey z Partii Konserwatywnej, który mógłby liczyć na 26 proc. głosów.

Czytaj więcej:

Brytyjscy posłowie wzywają do legalizacji konopi w celach medycznych

Medyczna marihuana będzie w Polsce legalna

Marihuana w UK dostępna już na receptę

Marihuana na ślubie Meghan?

W Europie coraz więcej kokainy

Holandia: Marihuana na wynos

"High January" zamiast "Dry January". Marihuana z Kalifornii hitem w UK

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement