Menu

British company delays the delivery of vaccines. The head of the EC intervenes

British company delays the delivery of vaccines. The head of the EC intervenes
Najwyźsi rangą przedstwiciele UE domagają się od AstraZeneci wywiązania z ustalonych wcześniej zobowiązań. (Fot. Getty Images)
The president of the European Commission spoke today by phone with Pascal Soriot, president of the British company AstraZeneca, about the delays in the delivery of vaccines to the EU announced by the giant. The European Commission expects the company to fulfill its contractual obligations.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformował rzecznik KE Eric Mamer, szefowa KE przypomniała prezesowi, że UE zainwestowała w prace nad szczepionkę jego koncernu znaczne środki finansowe.

"Oczekujemy, że firma znajdzie rozwiązanie (dotyczące opóźnień - przyp.red.)" - oświadczył Mamer.

List do firmy AstraZeneca wysłała też unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides z prośbą o dalsze wyjaśnienia.

Komisarz podkreśliła w nim, że dostawy szczepionek, które zostały uzgodnione w porozumieniu między KE i firmą, musza zostać zrealizowane.

Pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji - poinformował przed weekendem brytyjski koncern. Jak podała firma, powodem opóźnień jest niższa od spodziewanej wydajność jednej z fabryk uczestniczących w łańcuchu produkcji.

Preparat opracowany przez naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego nie uzyskał jeszcze aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA), mimo że szczepionka jest już stosowana w Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajach świata. Decyzja EMA w tej sprawie ma zapaść 29 stycznia. Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Czytaj więcej:

"Wielka Brytania szczepi ponad 200 tys. osób dziennie"

Dominic Raab: Cała populacja UK ma być zaszczepiona do września

Problemy z brytyjską szczepionką. UE dostanie ją z opóźnieniem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement