Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British expert: Putin seeks arguments to persuade nation to sacrifice and long war

British expert: Putin seeks arguments to persuade nation to sacrifice and long war
Putin od dawna uważa, że ma swego rodzaju historyczną misję polegającą na zebraniu z powrotem ziem, które wchodziły w skład imperium rosyjskiego lub Związku Sowieckiego. (Fot. Contributor/Getty Images)
Vladimir Putin has been referring to the Russian empire for a long time and his recent comparison of himself to Tsar Peter the Great fits into this narrative, but it is more for internal use, said Dr Domitilla Sagramoso, a Russia expert at King's College London. 'Putin is looking for arguments to explain why he is asking the nation to sacrifice,' she added.
News available in Polish

"Sądzę, że wystąpienie Putina, w którym porównał się do Piotra Wielkiego, było bardziej skierowane na użytek wewnętrzy, a w mniejszym stopniu to słowa do reszty świata. Putin znajduje się teraz w sytuacji, gdy usiłuje znaleźć silne argumenty uzasadniające jego działania i uzyskać poparcie dla kontynuacji tej wojny, która zapewne będzie długa i w której będzie duża liczba ofiar. Musi znaleźć narrację wyjaśniającą, dlaczego prosi naród o te poświęcenia" - podkreśliła Sagramoso, która jest wykładowczynią w Departamencie Studiów nad Wojną w King's College London.

"Zarazem Putin od dawna uważa, że ma swego rodzaju historyczną misję polegająca na zebraniu z powrotem ziem, które wchodziły w skład imperium rosyjskiego lub Związku Sowieckiego. Nie sądzę, żeby tak myślał o sobie na początku rządów, raczej nastąpiła ewolucja w jego myśleniu i z czasem przyjął imperialistyczną mantrę. Ale spodziewał się, że będzie to znacznie łatwiejsze do osiągnięcia niż się okazało" - dodała ekspertka.

Jak zwróciła uwagę, w narracji Putina - także tej dotyczącej Ukrainy - coraz częściej są właśnie odwołania do Rosji imperialnej, a mniej do czasów sowieckich. Przywołała ona słowa rosyjskiego prezydenta sprzed inwazji, gdy twierdził, że Ukraińcy i Rosjanie są jednym narodem, że Ukraina to sztuczne państwo, gdyż zawsze należała od imperium rosyjskiego, ale też wskazała, że tego typu odwołania były już obecne w 2014 r. podczas aneksji Krymu i gdy pojawił się projekt Noworosji.

"Wyraźnie widać, że Putin coraz bardziej myśli o Rosji w kategoriach imperialnych, niż o unii suwerennych w teorii republik, którą miał być Związek Sowiecki" - wskazała Sagramoso.

Ekspertka wyjaśniła, że samo odwołanie się do postaci Piotra Wielkiego, który zdobył dla Rosji dostęp do bałtyckich portów, a w szczególności wspomnienie o Narwie w Estonii, może być interpretowane jako wyzwanie czy groźba rzucona w stronę państw bałtyckich, czy potencjalnie nawet Finlandii.

"To ma być postrzegane jako przesłanie, że Rosja może nie zatrzymać się na Ukrainie i może chcieć zająć państwa bałtyckie. Stworzenie lepszej strategicznej obecności na Morzu Bałtyckim jest czymś, co Rosja zapewne chciałaby rozważyć. Ale nie sądzę, by z militarnego punktu widzenia było to realistyczne" - wskazała.

Natomiast jeśli chodzi o realistyczne cele, to Sagramoso nie uważa, by ewentualne zajęcie całego Donbasu zaspokoiło ambicje Putina na Ukrainie i by Rosja na tym poprzestała.

"Jeśli Rosjanie zajmą cały Donbas, może to uwolnić część oddziałów i umożliwić przerzucenie ich na inne odcinki frontu, szczególnie w okolice Chersonia, gdzie Ukraińcy robią pewne postępy, a jest on kluczowy, bo Rosja chce zamknąć Ukrainie dostęp do morza, okupując Odessę i tworząc korytarz do Naddniestrza. Przypuszczam, że to są obszary, na które położony zostanie nacisk raczej niż na atak na Kijów" - oceniła ekspertka.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Uciszenie mediów jest typowym odruchem Putina

Liz Truss: "Rosja musi przegrać, bo inaczej nie zatrzyma się na Ukrainie"

Brytyjski premier w Kijowie: Rozumiem, dlaczego nie możecie iść na kompromis z Rosją

Szef NATO dla "Bilda": Wojna na Ukrainie może trwać latami, musimy wspierać Kijów

Boris Johnson: Jeśli Rosja wygra, nikt na świecie nie będzie bezpieczny

    Rates by NBP, date 02.12.2022
    GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł

    Sport