Menu

MPs call for medical cannabis to be made legal

MPs call for medical cannabis to be made legal
USA, Kanada i Izrael oraz 11 europejskich krajów zezwala obecnie na stosowanie konopi indyjskich w medycynie. (fot. Getty Images)
Taking cannabis for medical reasons should be made legal, says a cross-party group of UK politicians. The All Party Parliamentary Group on Drug Policy Reform says there is clear evidence cannabis could have a therapeutic role for some conditions, including chronic pain and anxiety.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dziesiątki tysięcy ludzi w Wielkiej Brytanii łamie prawo, używając tego środka do łagodzenia objawów chorobowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje jednak, że nie ma żadnych planów zalegalizowania „szkodliwego narkotyku".

Grupa parlamentarna chce, by Home Office przeklasyfikował marihuanę w istniejących przepisach i umieścił ją w tej samej kategorii co sterydy i leki uspokajające. Środki te byłyby wówczas sprzedawane na receptę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w Anglii i Walii, marihuana nie jest rozpoznawana jako roślina o zastosowaniu terapeutycznym i każde użycie środka, nawet ze względów medycznych, może być ukarane.

NHS ostrzega, że używanie konopi niesie ze sobą szereg zagrożeń, takich jak osłabienie zdolności kierowania pojazdami, a także dla płuc w przypadku palenia oraz szkody dla zdrowia psychicznego, płodności i płodu.

Grupa parlamentarna powołuje się na relacje 623 pacjentów, przedstawicieli zawodów medycznych i osób posiadających wiedzę na temat tego, jak zostało uregulowane stosowanie medycznej marihuany na świecie.

„Marihuana działa jak lekarstwo na wiele schorzeń. Dowody na to są na tyle silne, że do legalizacji przekonuje się coraz większa liczba krajów” - tłumaczy Molly Meacher, przewodnicząca grupy. „W tym kontekście kategoryzowanie konopi jako substancji, która nie ma wartości medycznej, jest irracjonalna."

Grupa zleciła przygotowanie raportu ekspertowi w dziedzinie medycyny rehabilitacyjnej, profesorowi Mikowi Barnesowi, który znalazł dowody na to, że marihuana medyczna pomaga łagodzić objawy wielu schorzeń.

W tych schorzeniach może pomóc medyczna marihuana:

- przewlekły ból (w tym ból neuropatyczny)

- spastyczność (często związana ze stwardnieniem rozsianym)

- mdłości i wymioty, w szczególności w kontekście chemioterapii

- niepokój

Umiarkowane dowody wskazują na korzyści ze stosowania marihuany w:

- zaburzeniach snu

- obniżonym łaknieniu

- fibromialgii

- zespole stresu pourazowego

- objawach Parkinsona

Nie znaleziono natomiast dowodów, na to, że roślina pomaga przy:

- nastrojach związanych z demencją

- padaczce

- funkcjonowaniu pęcherza

- jaskrze

- syndromie Tourette'a

- chorobie Huntingtona

- bólach głowy

- depresji.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement