Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British government considers sending hundreds of troops to Poland and the Baltic states

British government considers sending hundreds of troops to Poland and the Baltic states
Wspólne ćwiczenia żołnierzy polskich, brytyjskich, amerykańskich i rumuńskich na poligonie w Bemowie Piskim w listopadzie 2021 r. (Fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP via Getty Images)
Britain is considering sending hundreds of additional troops to Poland and the Baltic states to boost Russia's deterrence capabilities, the Times reported today, citing sources in the British Ministry of Defense.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Państwa NATO przeprowadziły rozmowy na wysokim szczeblu na temat zwiększenia obecności wojsk w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce.

Jak przypomina "Times", w ramach NATO-wskiej misji Enhanced Forward Presence (EFP)Wielka Brytania ma już 830 żołnierzy, czołgi, opancerzone pojazdy wojskowe, artylerię samobieżną, obronę powietrzną oraz personel inżynieryjny i wywiadowczy w Estonii, gdzie przewodzi grupie bojowej liczącej 1 200 osób. W skład grupy bojowej wchodzi również ponad 300 żołnierzy francuskich. Z kolei w Polsce przebywa 140 brytyjskich żołnierzy.

Zgodnie z planami omawianymi w ministerstwie obrony, Wielka Brytania chce wzmocnić te misje "setkami" żołnierzy gotowych do walki, którzy mogliby zostać rozmieszczeni w krótkim czasie.

"Oni (NATO) zapytali o wzmocnienie (EFP) i misji NATO w krajach bałtyckich. Kraje zastanawiają się, co mogłyby zrobić" - twierdzi cytowane przez gazetę źródło. "Jeśli byłby sojusznik NATO, do drzwi którego pukałyby rosyjskie wojska, wtedy byliby tam szybko" - odparło źródło zapytane o skalę czasową takiego rozmieszczenia.

Wielka Brytania ma również około 100 żołnierzy na Ukrainie w ramach misji szkoleniowej Operation Orbital, a w tym tygodniu do tego kraju poleciało około 30 brytyjskich żołnierzy, aby przeszkolić ukraińskie siły w obsłudze 2 000 przekazanych ręcznych wyrzutni pocisków kierowanych.

Czytaj więcej:

Brytyjskie MSZ: Nie będziemy odwracać wzroku od sytuacji na polskiej granicy

140 żołnierzy przyjedzie do Polski, aby pomóc na granicy z Białorusią

Szef MON: Kolejni żołnierze brytyjscy wylądowali w Polsce. Mają pomóc na granicy

Irlandzki ekspert: Niemcy sprzedają broń na Bliski Wschód, ale odmawiają jej Ukrainie

Media: UK wysyła wyrzutnie przeciwpancernych pocisków na Ukrainę

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement