Menu

Brexit means "huge financial losses" for Polish companies

Brexit means "huge financial losses" for Polish companies
Eskpert: "Skutki Brexitu w obecnej postaci to przede wszystkim widok zatorów, TIR-ów stojących w korkach na granicach i wymęczonych tym wszystkim kierowców". (Fot. Getty Images)
Brexit is a loss of up to PLN 1.6 billion for Polish companies in the second half of 2021. Losing clients from the UK will mean the need to look for them in other markets, say experts from the insurance company Euler Hermes.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tomasz Starus z Euler Hermes ocenia, że "skutki Brexitu w obecnej postaci to przede wszystkim widok zatorów, TIR-ów stojących w korkach na granicach i wymęczonych tym wszystkim kierowców - czyli straty przewoźników, a także straty dostawców produktów spożywczych, których część źle znosi przedłużający się transport".

Zdaniem Starusa, "inne straty będą miały bardziej trwały charakter". Jak dodaje specjalista, "administracyjne utrudnienia i zakłócenia w łańcuchach dostaw, w tym zmiana dostawców, w największym stopniu dotkną przemysł maszynowy i elektryczny, m.in. producentów części samochodowych, następnie wytwórców środku transportu i części do nich, producentów różnych dóbr konsumpcyjnych, np. wyposażenia mieszkań i mebli". "Zaraz za nimi, bo ze skalą strat szacowanych tylko w drugim półroczu 2021 r. na 125 mln zł, jest sektor spożywczy, w tym alkohole, oraz podobnie - sektor chemiczny" - dodaje ekspert.

Starus ocenia, że łączne straty polskich firm z tytułu Brexitu w drugim półroczu 2021 r. mogą wynieść nawet 1,6 mld zł. "Eksport na Wyspy nie będzie już więc taką lokomotywą sprzedaży, jak obecnie" - zauważa. Do tej pory Wielka Brytania była drugim rynkiem zbytu dla polskich eksporterów.

Starus ocenia, że wszystkie firmy z Unii Europejskiej będą musiały, podobnie jak Polska, poszukiwać dla swojego eksportu innych rynków. "Może warto poszukać trochę dalej? Zestawiając konkurencyjne jakość i cenę polskich produktów z naszą unikalną międzynarodową bazą aktualnych danych i globalnym zasięgiem wsparcia naszych klientów w znajdowaniu i bezpiecznym handlu na innych rynkach, można liczyć na utrzymanie, może nawet wzrost obrotów, a przy tym większe i bezpieczniejsze ich geograficzne zróżnicowanie. To najlepszy czas na wdrożenie nowoczesnego wsparcia sprzedaży" - twierdzi członek zarządu Euler Hermes.

Najbardziej dotknięci Brexitem będą jednak przedsiębiorcy brytyjscy. Na zdjęciu terminal w porcie Southampton. (Fot. Getty Images)

Najbardziej dotknięci Brexitem będą jednak przedsiębiorcy brytyjscy. Eksporterzy ze Zjednoczonego Królestwa mogą stracić przez opuszczenie Unii Europejskiej nawet 25 mld funtów w całym 2021 roku. Sektory, które najbardziej ucierpią w brytyjskiej gospodarce, to: wytwórcy produktów mineralnych i metalowych, maszyn i sprzętu elektrycznego, sprzętu transportowego, chemikaliów i tekstyliów.

"Zgodnie z oczekiwaniami, Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły w ostatniej chwili kompromis w sprawie Brexitu. Jednak umowa jest daleka od ukończenia i nałożyła ponadto okres przejściowy na stronę brytyjską z powodu braku czasu na przygotowania" - przypomina szefowa działu badań makroekonomicznych w Euler Hermes Ana Boata.

"W przypadku eksporterów z Wielkiej Brytanii utrzymująca się niepewność spowodowała pewne zakłócenia na granicach od początku roku, ponieważ wiele małych firm zawiesiło tymczasowo handel zagraniczny, a około jedna na pięć ciężarówek została zawrócona na skrzyżowaniach przed Kanałem, częściowo z powodu papierkowych utrudnień związanych z Brexitem" - dodaje ekspertka.

Jej zdaniem, chociaż umowa, którą Wielka Brytania zawarła z UE jest bardziej korzystna od innych umów o wolnym handlu - oferuje bowiem zerowe cła na towary, to bariery pozataryfowe mogą ostatecznie sięgać 10 proc. ze względu na wyjściu z unii celnej. "Branże takie, jak usługi finansowe, również wciąż czekają na status równoważności z UE, co może zająć więcej czasu, niż planowane sześć miesięcy" - ocenia Boata.

Czytaj więcej:

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Brexit: Poradnik dla polskich przedsiębiorców

Brexit: Wraz z końcem okresu przejściowego dużo zmian dla obywateli

Brexit: Straż graniczna w Holandii konfiskuje kanapki kierowcom z UK

Rząd UK dementuje plotki o ograniczaniu praw pracowniczych po Brexicie

Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement