Menu

Johnson: 24-7 Covid-vaccine hubs as soon as supply allows

Johnson: 24-7 Covid-vaccine hubs as soon as supply allows
Obecnie większość z 1 500 punktów szczepień - szpitali, przychodni, aptek i centrów szczepień - pracuje od godz. 8:00 do 22:00. (Fot. Getty Images)
Covid vaccinations will be offered 24 hours a day, seven days a week as soon as supply allows, Boris Johnson says. The prime minister said the plan was to extend opening hours of vaccination centres - at the moment, most sites run from 08:00 to 22:00.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Będą otwarte 24 godziny na dobę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. W tej chwili ograniczeniem są dostawy" - oznajmił Johnson w Izbie Gmin, dodając, że minister zdrowia Matt Hancock wkrótce przedstawi szczegóły.

Obecnie większość z 1 500 punktów szczepień - szpitali, przychodni, aptek i centrów szczepień - pracuje od godz. 8:00 do 22:00. Jak się oczekuje, początkowo w tryb całodobowy przejdzie pilotażowo niewielka część placówek, a szczepienia w nocy będą oferowane przede wszystkim pracownikom służby zdrowia.

Celem brytyjskiego rządu jest zaszczepienie do połowy lutego pierwszą dawką czterech pierwszych grup priorytetowych, czyli wszystkich mieszkańców i pracowników domów opieki, wszystkich osób powyżej 70. roku życia, wszystkich frontowych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz wszystkich osób, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19.

Liczbę tych osób szacuje się na ok. 14 milionów. Ocenia się, że 88 proc. zmarłych z powodu Covid-19 należało do jednej z tych grup.

Zrealizowanie tego celu wymaga szczepienia ok. 2,5 mln osób tygodniowo, co oznacza, że tempo musi zostać zwiększone. Jednak w zeszłym tygodniu służba zdrowia miała do dyspozycji nieco ponad milion szczepionek, z których niemal wszystkie zostały wykorzystane, zaś w bieżącym dostawy zostaną zwiększone, ale nadal będzie to mniej niż dwa miliony.

Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 2 mln 639 309 osób, a drugą - 428 232.

8 grudnia ub. roku Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaczęła stosować szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech, natomiast 4 stycznia - również jako pierwsza - preparat stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W piątek do użytku dopuszczona została kolejna szczepionka - amerykańskiej firmy Moderna.

Czytaj więcej:

Pierwszy mieszkaniec UK otrzymał szczepionkę AstraZeneca

UK zatwierdziło szczepionkę firmy Moderna do użytku

Badania: Szczepionka Pfizera - skuteczna przeciwko nowym wariantom SARS-CoV-2

Londyn: Oszust wstrzyknął 92-latce fałszywą szczepionkę na Covid-19

"Wielka Brytania szczepi ponad 200 tys. osób dziennie"

Po pierwszej dawce szczepionki wciąż istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement