Menu

Boris Johnson issues warning to EU as Northern Ireland trade dispute deepens

Boris Johnson issues warning to EU as Northern Ireland trade dispute deepens
Irlandia Północna po raz kolejny stała się kością niezgody między UE a Wielką Brytanią. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson escalated his dispute with the European Union by warning he will do whatever it takes to keep goods flowing from Great Britain to Northern Ireland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przy okazji odbywającego się w Carbis Bay w Kornwalii szczytu przywódców grupy G7 Johnson spotkał się wczoraj z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Myślę, że w UE jest sporo niezrozumienia odnośnie do sytuacji w Irlandii Północnej, równowagi w porozumieniu wielkopiątkowym, procesu pokojowego. Ja tylko w delikatny sposób przedstawiłem, co to oznacza, i myślę, że będziemy mieli jakieś pragmatyczne rozwiązania" - oznajmił Johnson w rozmowie ze stacją BBC po tych spotkaniach.

"A jeśli nie, to myślę, że nasi przyjaciele również zrozumieli, że podstawowym obowiązkiem rządu brytyjskiego jest utrzymanie integralności terytorialnej Zjednoczonego Królestwa i to właśnie zamierzamy zrobić; zrobimy wszystko, co konieczne, aby to zapewnić" - podkreślił.

Obecne nieporozumienia między Wielką Brytanią a UE dotyczą wdrożenia w życie protokołu w sprawie Irlandii Północnej, będącego częścią umowy o warunkach Brexitu. Celem protokołu jest uniknięcie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią, co uznano za kluczowe dla podtrzymywania procesu pokojowego w Irlandii Północnej, zapoczątkowanego porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 r.

Aby było to możliwe, Irlandia Północna pozostała w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami, co oznacza, że towary wysyłane do niej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa mają podlegać kontrolom. To powoduje zakłócenia w dostawach towarów do Irlandii Północnej. Sytuacja, w której istnieje faktyczna granica celna między tą prowincją a resztą kraju, budzi obawy także o integralność terytorialną Zjednoczonego Królestwa.

Najnowszą odsłoną sporu jest schłodzone mięso, którego sprowadzania na swoje terytorium UE nie dopuszcza, tymczasem z końcem czerwca upływa okres przejściowy, po którym nie będzie ono mogło być wysyłane z Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) do Irlandii Północnej. Brytyjski rząd sugeruje, że jest gotowy do jednostronnego przedłużenia tego okresu przejściowego dotyczącego schłodzonego mięsa, tak jak zrobił to już w marcu w przypadku innych produktów. Według UE, byłoby to jednak złamaniem uzgodnień zawartych w protokole.

Czytaj więcej:

Brexit: Johnson wzywa UE do "pilnych działań" ws. Irlandii Północnej

Ekspert: Brexit powoduje, że stawiane będą pytania o status Irlandii Płn.

BBC: Rząd UK chce wprowadzania kontroli w Irlandii Płn. dopiero od października

Media: Londyn może użyć pojęcia "siły wyższej" wobec protokołu ws. Irlandii Płn.

UE ostrzega brytyjski rząd: Zareagujemy "szybko i zdecydowanie" ws. Irlandii Płn.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement