Menu

Boris Johnson delays decision on social distancing update, blaming ‘new threat’

Boris Johnson delays decision on social distancing update, blaming ‘new threat’
Indyjski wariant koronawirusa pokrzyżował plany brytyjskiego rządu. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson has dropped a promise to reveal this month whether social distancing will end, blaming the “new threat” from the Indian variant of Covid-19.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jeszcze w ubiegły poniedziałek na konferencji prasowej na Downing Street premier Johnson obiecał opinii publicznej, że "do końca tego miesiąca poda więcej szczegółów" na temat tego, co nazwał "końcem społecznego dystansu". "Myślę, że mamy duże szanse, żeby zrezygnować z jednego metra plus" - oznajmił.

21 czerwca został wyznaczony jako termin, kiedy ta zasada może zostać zniesiona. Obecnie w Wielkiej Brytanii ludzie muszą pozostać przynajmniej metr od siebie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. 

Jednak jego rzecznik przyznał wczoraj, że ta obietnica może nie zostać spełniona. "Potrzebujemy czasu, aby ocenić najnowsze dane dotyczące wariantu zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach", a rząd nie potrafi dzisiaj ocenić, kiedy to będzie możliwe - podkreślił w rozmowie z "The Independent".

W niektórych miejscach kraju - jak Bolton i Blackburn w północno-zachodniej Anglii - indyjski wariant już staje się dominującym, a brytyjscy naukowcy ostrzegli, że mutacja z Indii może być nawet o 50 proc. bardziej zakaźna niż wariant z Kent, który w ostatnich miesiącach odpowiadał za większość zakażeń w Europie.

Czwarty, ostatni etap znoszenia restrykcji w Anglii zaplanowany jest na 21 czerwca. Już w miniony piątek brytyjski premier Boris Johnson przyznał, że rozprzestrzenianie się indyjskiego wariantu stawia tę datę pod znakiem zapytania.

Z kolei brytyjski minister zdrowia Matt stwierdził w niedzielę, że "jest duże prawdopodobieństwo, iż szczepionki przeciw Covid-19 skutecznie zapobiegają indyjskiemu wariantowi koronawirusa",  ale - jak ostrzegł - wśród osób, które nie są zaszczepione, może się on rozprzestrzeniać "jak ogień".

W czwartek rządowa agencja Public Health England (PHE) podała, że dotychczas w Wielkiej Brytanii wykryto 1 313 przypadków zakażenia indyjskim wariantem, co oznacza, że ich liczba szybko się zwiększa, bo tydzień wcześniej było ich 520, a dwa tygodnie wcześniej - 202.

Czytaj więcej:

WHO: "Niech Anglicy wracają do normalnego życia, ale w maseczkach"

W Anglii pierwsza doba od lipca 2020 r., by żaden pacjent nie zmarł na Covid-19

Johnson: "Nie wykluczamy niczego w związku z indyjskim wariantem wirusa

Indyjski wariant w UK: Rząd rozważa krótszy odstęp między dawkami szczepionki

Johnson: Plan znoszenia restrykcji w Anglii "zagrożony"

Indyjski wariant w UK. "Może się rozprzestrzeniać jak ogień"

Najbardziej znaczące poluzowanie restrykcji w Anglii, Walii i Szkocji

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement