Menu

Bloomberg: The Delta variant can lead to gangrene or impaired hearing

Bloomberg: The Delta variant can lead to gangrene or impaired hearing
Wariant Delta jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych wariantów w UK. (Fot. Getty Images)
Widespread in India, the most contagious variant of the coronavirus to date - Delta - may also be associated with a more severe course of the disease. Doctors in India are linking Delta to new Covid-19 symptoms, such as hearing damage and blood clots leading to gangrene, Bloomberg said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zakażenia wariantem Delta, znanym też jako B.1.617.2, odnotowano już w ponad 60 krajach świata. Uważa się, że w Indiach i w Wielkiej Brytanii jest to już dominująca odmiana SARS-CoV-2. To najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, a badania z Anglii i Szkocji pokazują, że stwarza także większe ryzyko cięższego przebiegu choroby - przypomina Bloomberg.

Lekarze w Indiach łączą z Deltą nowe symptomy choroby, nieobserwowane wcześniej u pacjentów chorych na Covid-19. Wśród nich są m.in. zaburzenia słuchu, ciężkie zapalenie migdałków, dolegliwości gastryczne, czy zakrzepy krwi, które są tak poważne, że mogą prowadzić nawet do obumierania tkanek i rozwoju gangreny. Niektóre przypadki kończą się amputacjami palców czy stóp - donosi agencja.

"W zeszłym roku myśleliśmy, że poznaliśmy naszego nowego wroga, ale on się zmienił. Ten wirus stał się bardzo, bardzo nieprzewidywalny" - wskazał dr Abdul Ghafur ze szpitala w Madrasie, największym mieście południowych Indii. Dodał, że potrzeba dalszych badań, czy nowe objawy łączą się z Deltą czy nie.

Indyjski lekarz zwraca też uwagę na o wiele szybszą transmisję nowego wariantu. "Teraz widzę całe rodziny z objawową formą choroby, w zeszłym roku to były jednostki" - podkreślił.

Do 22 maja u pacjentów z Covid-19 stwierdzono także blisko 9 tys. przypadków mukormykozy - niebezpiecznej infekcji grzybicznej, której śmiertelność wynosi ok. 50 proc.

Czytaj więcej:

Hancock: Brytyjski rząd "jest otwarty" na opóźnienie znoszenia restrykcji

Brytyjski minister zdrowia: "Zaszczepieni prawie nie trafiają do szpitali"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement