Menu

Unemployment in the UK rose to its highest level since 2017.

Unemployment in the UK rose to its highest level since 2017.
Dane ONS pokazują znaczny spadek liczby zatrudnionych osób. (Fot. Getty Images)
UK unemployment rose to 4.5% in three months, the highest level in more than three years, and the number of layoffs was the highest since 2009, the National Statistics Office (ONS) reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wzrost bezrobocia jest wyższy niż spodziewali się analitycy, którzy przewidywali, że wyniesie ono 4,3 proc. Poprzednie dane, obejmujące trzy miesiące do lipca włącznie, mówiły, że stopa bezrobocia wynosi 4,1 proc. Obecny poziom bezrobocia jest najwyższy od kwietnia 2017 r.

Jak wynika z danych ONS, całkowita liczba bezrobotnych wzrosła w okresie od czerwca do sierpnia włącznie o 138 tys. do 1,52 mln, co jest najwyższą liczbą od początku 2017 r. W tym samym okresie odnotowano 227 tys. zwolnień, co stanowi najwyższy poziom od czasu kryzysu finansowego w 2009 r., jest to też dwa razy więcej niż w tych samych trzech miesiącach ubiegłego roku.

Dane ONS pokazują, że liczba osób zatrudnionych spadła w ciągu trzech miesięcy do sierpnia włącznie o 153 tys., czyli znacznie bardziej niż przewidywane przez ekonomistów 30 tys.

Wstępne dane sugerują natomiast, że we wrześniu liczba zatrudnionych była o 20 tys. wyższa niż w sierpniu, choć nadal oznacza to spadek o 673 tys. w stosunku do marca, gdy wprowadzono ograniczenia w aktywności gospodarczej z powodu epidemii koronawirusa.

Ostatni raz tak wysokie bezrobocie odnotowano w 2017 r. (Fot. Getty Images)

Dane pokazują również znaczne różnice regionalne w poziomie bezrobocia - najwyższe jest ono na północnym-wschodzie Anglii, gdzie wynosiło 6,6 proc., w Londynie było to 5,3 proc., zaś najniższe odnotowano w Walii (3,8 proc.) i Irlandii Północnej (3,7 proc.).

Stopa bezrobocia nie pokazuje jednak pełnego obrazu, bo od marca brytyjski rząd wypłaca z budżetu 80 proc. pensji tym pracownikom, którzy z powodu wywołanych koronawirusem problemów ich pracodawców zostali wysłani na przymusowe urlopy. Korzystający z tego pracownicy są uwzględniani w statystykach jako osoby pracujące, nawet jeśli część z nich już nie wróci do dotychczasowego miejsca pracy. Wygasający z końcem października program zostanie zastąpiony od listopada innym, gdzie rząd oraz pracodawcy wspólnie będą subsydiować część wynagrodzenia tych pracowników, którzy pracują w niepełnym wymiarze czasu.

"Od samego początku byłem szczery wobec ludzi, że niestety nie będziemy w stanie uratować każdego miejsca pracy. Ale to nie są tylko statystyki, to jest życie ludzi. Dlatego staranie się to to, by chronić jak najwięcej miejsc pracy i pomagać tym, którzy stracili pracę, jest moim absolutnym priorytetem" - skomentował dane minister finansów Rishi Sunak.

Czytaj więcej:

Bezrobocie w UK wzrosło do najwyższego poziomu od dwóch lat

Liczba bezrobotnych w Polsce spadła o 1 500. "Tarcza antykryzysowa zadziałała"

Hiszpania: Bezrobocie młodych 3 razy wyższe niż średnia UE

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement