Menu

UK unemployment rate continues to surge

UK unemployment rate continues to surge
UK doświadcza obecnie dużej fali bezrobocia. (Fot. Getty Images)
The UK's unemployment rate rose to 4.8% in the three months to September, up from 4.5%, as coronavirus continued to hit the jobs market.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przekazało Krajowe Biuro Statystyczne (ONS - Office for National Statistics), w okresie trzech miesięcy do września włącznie, pracę straciło 314 tys. osób. Liczba ta została nazwana przez urząd "rekordową".

Zdaniem ONS, zwolnienia są głównie efektem tego, iż we wrześniu firmy spodziewały się zakończenia programu furlough (dopłaty rządu do pensji pracowników wysłanych na przymusowy urlop - przyp. red.) i w tym celu zaczęły likwidować niepotrzebne etaty. Ostatecznie program ten przedłużono do końca marca 2021 roku, ale - według analityków - decyzja o tym zapadła "za późno", aby uratować miejsca pracy. 

Co więcej, eksperci spodziewają się podobnej, rekordowej liczby zwolnień w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza w okolicach lutego i marca, gdy program ma zostać zakończony.

Liczba osób bez pracy powiększyła się w sumie o 243 tys. osoby. Ostatnio podobnie duży wzrost odnotowano w maju 2009 r. w związku z kryzysem gospodarczym.

Dane ONS pokazały również, że nastąpił duży wzrost liczby bezrobotnych w wieku od 16 do 24 lat. Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi w społeczeństwie jest obecnie znacznie wyższa niż ogólna stopa bezrobocia.

Czytaj więcej:

Papież: Ubóstwo i brak pracy będą największymi problemami po pandemii

W Hiszpanii nasila się bezrobocie. Wzrosło już do 16,26 proc.

Niemcy: Spada bezrobocie pomimo prognoz ekspertów

KE przewiduje głęboką recesję w UE

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement