Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Beware of unfair activities of the so-called passport brokers!

Beware of unfair activities of the so-called passport brokers!
Na terenie Wysp Brytyjskich działają oszuści, "umawiający" na wizytę w sprawie paszportu... (Fot. Getty Images)
The Embassy of the Republic of Poland in London issued an important announcement on the unfair activity of the so-called passport intermediaries who offer terms for passport visits to Polish consular offices in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, available in the e-Konsulat registration system.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ambasada RP w Londynie oraz polskie urzędy konsularne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odnotowały nieuczciwą działalność tzw. pośredników, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat. Odbierają oni tym samym polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyt na spotkania w urzędach.

"Informujemy, że polskie placówki zagraniczne nie współpracują z podmiotami świadczącymi usługi rezerwacji miejsc na spotkania urzędowe, w tym paszportowe, nie mają żadnego związku z tymi podmiotami i nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawiane przez te podmioty w Internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) płatne oferty świadczenia pomocy w rezerwacji miejsc na spotkania paszportowe" - czytamy w komunikacie ambasady.

Sama rejestracja wizyty w systemie e-Konsulat jest bezpłatna. Z kolei opłaty za wydanie dokumentów paszportowych przyjmowane są przy składaniu wniosków, w kasach polskich placówek zagranicznych. Ich wysokość wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych.

"Zwracamy także uwagę, że przekazywanie osobom trzecim swoich danych osobowych, które są prawnie chronione, niesie za sobą wysokie ryzyko związane z wykorzystaniem tych danych w sposób nieuprawniony" - przypomina Ambasada RP w Londynie.

Czytaj więcej:

Polski paszport jest ósmym "najsilniejszym" na świecie

"Rzeczpospolita": Boom na paszporty. Trzeba czekać na nie miesiąc

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.06.2022
  GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement