Menu

Bank of England set to wait for end to Brexit stand-off

Bank of England set to wait for end to Brexit stand-off
Bank centralny Wielkiej Brytanii, zwany "strażnikiem brytyjskiego funta", przyznaje, że jest zbyt wiele niewiadomych, aby dokładnie określić gospodarcze perspektywy kraju. (Fot. Getty Images)
The Bank of England is expected to refrain from yet more stimulus on Thursday as it waits to see if a possible no-deal Brexit in two weeks’ time deepens the problems already facing Britain’s coronavirus-damaged economy.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Gospodarcze perspektywy zależą od rozwoju pandemii i środków podjętych w celu ochrony zdrowia publicznego, a także od ustaleń dotyczących nowych relacji handlowych między UE a Zjednoczonym Królestwem. Będą one również zależały od reakcji gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rynków finansowych na te zmiany" - napisano w sprawozdaniu z ostatniego w tym roku posiedzenia Komitetu Polityki Monetarnej (MPC).

Bank wskazał, że pozytywną zmianą sytuacji w stosunku do listopadowej prognozy dla gospodarki jest pojawienie się szczepionki przeciw Covid-19, co powinno zredukować wskazane wówczas zagrożenia.

Niepokojący jest jednak wzrost liczby nowych zakażeń i będące efektem tego nowe restrykcje na świecie. W efekcie BoE spodziewa się, że światowy wzrost gospodarczy w czwartym kwartale tego roku będzie nieco niższy niż przewidywano. W listopadowej prognozie Bank Anglii przewidywał, że rok 2020 brytyjska gospodarka zakończy spadkiem PKB o 11 proc., zaś bezrobocie osiągnie w drugim kwartale 2021 r. szczytowy poziom 7,75 proc.

BoE przypomniał, że tamte prognozy powstały przy założeniu, że zawarta zostanie umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE. Zadeklarował gotowość do tolerowania inflacji - obecnie na poziomie 0,3 proc. - powyżej wynoszącego 2 proc. celu inflacyjnego, jeśli wyjście z okresu przejściowego po Brexicie bez umowy spowoduje spadek wartości funta.

Na razie jednak MPC jednomyślnie zdecydował o pozostawieniu głównej stopy procentowej na obecnym, rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., jak również o utrzymaniu programu skupu obligacji na poziomie 895 miliardów funtów. Obie decyzje były zgodne z przewidywaniami analityków.

Następne posiedzenie MPC w sprawie stóp procentowych odbędzie się 4 lutego przyszłego roku.

Czytaj więcej:

Bank Anglii zwiększa program skupu obligacji o £150 miliardów

KE przewiduje głęboką recesję w UE

Sunak: "Kryzysowa sytuacja gospodarcza w UK dopiero się zaczęła"

OECD: Światowy PKB wróci do poziomu sprzed pandemii pod koniec 2021 roku

Boris Johnson ostrzega przed twardym Brexitem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement