Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Research: the effectiveness of the Pfizer / BioNTech vaccine drops significantly after 6 months

Research: the effectiveness of the Pfizer / BioNTech vaccine drops significantly after 6 months
Jak zauważyli naukowcy, o ile odporność na koronawirusa po szczepionce Pfizera po 6 miesiącach spada, o tyle ochrona przed hospitalizacją wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. (Fot. Getty Images)
The effectiveness of the Pfizer / BioNTech vaccine against Covid-19 drops to 47% after six months after the second dose. with 88 percent - informed the Reuters Agency, citing the latest research results.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Analiza zebranych danych wykazała jednocześnie, że skuteczność szczepionki w zapobieganiu śmierci wskutek zakażenia i skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem Covid-19, wymagającym hospitalizacji, utrzymuje się na wysokim poziomie 90 proc. przez minimum sześć miesięcy, także w przypadku infekcji wariantem Delta.

Naukowcy z Pfizer i Kaiser Permanente przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną około 3,4 miliona osób z okresu między grudniem 2020 roku – kiedy szczepionka stała się dostępna – a sierpniem 2021 roku.

Zdaniem specjalistów, spadek efektywności szczepionki wynika ze słabnącej skuteczności preparatu, a nie większej zaraźliwości i agresywności kolejnych mutacji koronawirusa.

"Nasze badania uwzględniające różne warianty wirusa wyraźnie pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wszystkim obecnym odmianom, w tym Delta" – poinformował Luis Jodar, dyrektor medyczny koncernu Pfizer.

Skuteczność preparatu wobec wariantu Delta wynosi 93 proc. po pierwszym miesiącu, a po czterech miesiącach spada do 53 proc. W przypadku innych wariantów koronawirusa efektywność szczepionki obniża się do 67 proc. z początkowych 97 proc.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na stosowanie trzeciej przypominającej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech u osób starszych i będących w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem SARS-Cov-2. Decyzja w sprawie całej populacji wymaga uzupełnienia posiadanych danych naukowych.

Czytaj więcej:

Pfizer: Nasza szczepionka jest bezpieczna nawet dla 5-latków

Pfizer rozpoczął testy z lekiem doustnym przeciw Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement