Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: One-third of travelers may have broken quarantine rules

BBC: One-third of travelers may have broken quarantine rules
Co 3. mieszkaniec UK nie udał się na kwarantannę pomimo takiego obowiązku - wynika z danych, na które powołało się BBC. (Fot. Getty Images)
Nearly a third of people who arrived in England and Northern Ireland at a time when the Delta variant of the coronavirus was becoming dominant may have broken quarantine rules, the BBC said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Między marcem a majem tego roku śledczym przekazano sprawy ponad 300 tys. osób - wynika z danych, na które powołuje się stacja. Jak dodaje, brytyjski rząd nie był w stanie określić, ile z tych przypadków uznano za złamanie zasad lub ilu nie można było ich wyśledzić. Ministerstwo spraw wewnętrznych oświadczyło jednak, że zamierza złożyć wizyty domowe u wszystkich podróżnych podejrzanych o nieprzestrzeganie zasad.

Wiosną brytyjski rząd wprowadził nowe zasady dla osób przybywających z zagranicy, aby spowolnić rozprzestrzeniania się koronawirusa i powstrzymanie nowych wariantów. Osoby przybywające z krajów wysokiego ryzyka - z tzw. czerwonej listy - muszą odbywać kwarantannę w hotelu. Osoby przybywające z krajów z żółtej listy, czyli obszarów średniego ryzyka, musiały odbywać 10-dniową kwarantannę w domu (obecnie ten wymóg dotyczy tylko niezaszczepionych).

Od 17 marca do 31 maja do Anglii i Irlandii Północnej przyjechało ponad milion osób z krajów znajdujących się na żółtej liście. Jak wynika z danych uzyskanych przez BBC na podstawie przepisów o wolności informacji, w tym okresie 301 076 przypadków skierowano do śledczych w celu sprawdzenia, czy osoby te odbywały kwarantannę.

Zatrudnieni przez ministerstwo zdrowia pracownicy infolinii kontaktowali się z przyjeżdżającymi, aby sprawdzić, czy przestrzegają oni zasad kwarantanny i wykonywania testów na obecność koronawirusa. Przypadki, w których dana osoba kończyła połączenie, odmawiała współpracy, wskazywała, że złamie zasady kwarantanny lub testowania, lub z którą nie można było się skontaktować mimo trzech prób, kierowano do straży granicznej i policji.

Funkcjonariusze próbowali następnie odwiedzić taką osobę w domu, aby sprawdzić, czy przestrzega ona zasad. Natomiast po 26 kwietnia ministerstwo spraw wewnętrznych zatrudniło prywatnego podwykonawcę, firmę Mitie, do przeprowadzania wizyt kontrolnych w domach osób wracających z zagranicy, które powinny odbywać kwarantannę.

Czytaj więcej:

Szef British Airways krytykuje przepisy dotyczące testów i kwarantanny

Rząd UK rezygnuje z wprowadzania "paszportów covidowych"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement