Athletics World Championships: Sixth place of Swoboda in the 100 m, Kaczmarek advances to the final

Swoboda jednak pobiegnie w finale - w drodze wyjątku. (Fot. Getty Images)
On the third day of the World Athletics Championships in Budapest, Ewa Swoboda took sixth place in the 100m final. The Polish sprinter was the best European. Natalia Kaczmarek in a spectacular style advanced to the final of the 400 m competition.

Amerykanka Sha'Carri Richardson wygrała finał na 100 m czasem 10,65 - to rekord MŚ. Na podium stanęły też Jamajki Shericka Jackson (10,72) i Shelly Ann Fraser-Pryce (10,77). Swoboda zajęła szóste miejsce (10,97).

Swoboda czasem 11,01 zajęła dziewiąte miejsce w półfinale i początkowo myślała, że nie zakwalifikuje się do finału. Ósma Brytyjka Dina Asher-Smith była od niej szybsza o 0,001 sekundy. Zgodnie z przepisami, w finale miało wystartować osiem sprinterek, ale w drodze wyjątku Swoboda pobiegła jako dziewiąta zawodniczka. Dowiedziała się o tym od sędzi w strefie mieszanej. Emocjonalną reakcję zaskoczonej Swobody nagrał jeden z dziennikarzy.

Swoboda przegrała ze swoją rywalką o zaledwie... 0,001 sekundy. (Fot. Getty Images)

"Nie było za dobrze, ale pani powiedziała mi, że biegam w finale i dalej pełna łez pojechałam meleksem. Trenerka pomogła mi poprawić makijaż, bo nie wyglądałam za dobrze. Niesamowite przeżycie. To jeden z najlepszych, ale jednocześnie najgorszych dni w moim życiu" - wyznała.

10,97 to drugi wynik w karierze Swobody. Jej rekord życiowy wynosi 10,94. W Budapeszcie była najszybszą Europejką, gdyż w finale pokonała Brytyjkę Dinę Asher-Smith.

"Moim celem było ósme miejsce, ale nie dałam za wygraną. Powiedziałam sobie: kiedy jak nie teraz. Dobrze się bawiłam i myślę, że to jest najlepsze w tym wszystkim" - dodała.

Polska sprinterka w finale wyprzedziła trzy zawodniczki: Amerykanki Brittany Brown (10,97) i Tamari Davis (11,03) oraz Asher-Smith (11,00).

Kaczmarek była z kolei najszybsza w półfinałach i uzyskała drugi czas w karierze - 49,50. Drugie miejsce w półfinale zajęła Marileidy Paulino z Dominikany (49,54), a trzecia była Sada Williams, która wynikiem 49,58 ustanowiła rekord Barbadosu.

"Taki był plan. Jutro jest wolne, a finał dopiero pojutrze wieczorem. Chciałam też zmęczyć swoje potencjalne rywalki. Mam nadzieję, że wytrzymam i będę w stanie powtórzyć to w finale" - zadeklarowała Kaczmarek.

Reprezentantka Polski w tym roku pokonała wszystkie rywalki, z którymi zmierzy się w finale.

"Ta świadomość pomaga, bo wiem, że jestem w stanie z nimi wygrać. Jednak to nowe rozdanie. Nie każdy wytrzyma bieganie turniejowe. Wiem, że jestem dobrze przygotowana i dam z siebbie wszystko" - podkreśliła.