Menu

Asda says 5,000 jobs at risk in new business plan

Asda says 5,000 jobs at risk in new business plan
Asda zwalnia i jednocześnie zatrudnia. Potrzebni są przede wszystkim kierowcy i osoby kompletujące zamówienia online. (Fot. Getty Images)
Asda says it has begun consulting with workers over a major restructuring of the business which could put about 5,000 jobs at risk, including 3,000 non-store jobs.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zwolnienia obejmą głównie kasjerów i pracowników administracyjnych. Co więcej - Asda nie wyklucza zamknięcia punktów handlowych w Dartford (hr. Kent) i Heston (Londyn), gdzie pracę mogłoby stracić w sumie ok. 800 osób.

Jednocześnie firma podała, że planuje stworzyć 4 500 miejsc pracy, rozszerzając swoją ofertę online. "Pandemia przyspieszyła zmiany w sektorze detalicznym, zwłaszcza przejście do internetu, a naszym priorytetem jest obsługa klientów w sposób, w jaki chcą robić u nas zakupy" - podkreślił dyrektor generalny Asdy, Roger Burnley.

"Ostatnie 12 miesięcy pokazało nam, że firmy muszą być przygotowane na szybkie dostosowywanie się do zmian" - dodał szef detalicznego giganta.

Eksperci oceniają, że ruch ten jest spowodowany zmianą popytu ze strony kupujących, a nie działaniem na rzecz cięcia kosztów, i wskazują, że 4 500 nowych miejsc zajmą osoby kompletujące zamówienia online i kierowy dostarczający zakupy do domów klientów.

BBC podaje, że - dzięki tym zmianom - firma będzie w stanie obsłużyć 90 proc. więcej zamówień online w porównaniu z rokiem 2020.

Asda ma nadzieję, że wielu pracowników zagrożonych zwolnieniem może zostać przeniesionych do nowych miejsc pracy, a rzeczywista liczba osób, które stracą zatrudnienie, będzie znacznie niższa.

W październiku ub. roku sieć supermarketów ponownie znalazła się w rękach Brytyjczyków. Dwóch milionerów z Blackburn - bracia Zuber i Mohsin Issa - zapłaciło 6,8 mld funtów za przejęcie większości udziałów giganta. Wcześniej większościowym udziałowcem Asdy była amerykańska firma Walmart. 

Czytaj więcej:

Asda kończy związek z Walmartem. Sieć znalazła nowego właściciela

Ekspansja Deliveroo w UK. Debiut appki w 100 nowych miastach

Lidl oficjalnie najtańszym supermarketem w UK

Ocado: Handel spożywczy przeniósł się do sieci na dobre

Sainsbury's tnie ceny, żeby "dogonić" Aldiego

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement