Menu

Only eight countries ‘to feature on green travel list’ from May

Only eight countries ‘to feature on green travel list’ from May
Na krótkiej liście "zielonych krajów" znalazłaby się m.in. Malta. (Fot. Getty Images)
Movement between the UK and all but eight countries will still be restricted after ministers lift the non-essential travel ban next month, according to new analysis.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gabinet Borisa Johnsona dopiero na początku przyszłego miesiąca ogłosi, czy wznowienie podróży zagranicznych od 17 maja będzie możliwe. Wtedy poda też, które kraje zostaną oznaczone kolorami zielonym, żółtym i czerwonym.

Przyjeżdżający z krajów oznaczonych na zielono będą musieli wykonać test przed podróżą, a także jeden test typu PCR nie później niż w drugim dniu po przyjeździe, ale - o ile nie wykaże on obecności wirusa - nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Przyjazd z kraju oznaczonego na żółto łączy się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej izolacji w domu; z kolei podróże z krajów "czerwonych" wiążą się z obowiązkową, płatną kwarantanną w wyznaczonych przez władze hotelach.

Tymczasem w badaniu zleconym przez Roberta Boyle'a, byłego szefa strategii British Airways, nakreślono poziomy pandemii w różnych krajach w maju i porównano je z kryteriami ryzyka podróży określonymi przez rząd Wielkiej Brytanii.

Te kryteria to: odsetek zaszczepionej populacji, wskaźniki infekcji Covid-19, liczba rozprzestrzeniających się wariantów oraz dostęp danego kraju do wiarygodnych danych naukowych i sekwencjonowania kodu genetycznego wirusa.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, na tzw. żółtej liście znalazłaby się prawie cała Europa, w tym Hiszpania, Grecja i Włochy. Modelowanie wykazało też, że wiele popularnych kierunków turystycznych, w tym Francja, Turcja i Chorwacja, powinno znaleźć się na czerwonej liście, ale brytyjski rząd -  z powodów politycznych i ekonomicznych - prawdopodobnie oznaczy te kraje jako żółte.

Według wstępnych analiz, tylko osiem krajów zostanie umieszczonych na zielonej liście. Będą to: Stany Zjednoczone, Izrael, Gibraltar, Islandia, Irlandia, Malta, Australia i Nowa Zelandia.

Boyle przewiduje, że Australia i Nowa Zelandia utrzymają restrykcyjne ograniczenia dotyczące wjazdu - i to pomimo bardzo małej liczby przypadków. Zdaniem eksperta, najszybciej otworzą się na brytyjskich turystów Gibraltar i Izrael.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd: Decyzja w sprawie podróży zagranicznych "na początku maja"

"Rzeczpospolita": Powtórka wakacji z Covid-19

W Anglii otwarto puby, sklepy i salony fryzjerskie. Johnson apeluje o "odpowiedzialność"

Szef TUI: Sezon letnich wakacji może być uratowany

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement