75 percent of Poles do not want to go on holiday abroad
Według ekspertów, wysoka popularność urlopów w Polsce to po części efekt uboczny pandemii. Co szósty badany (17 proc.) przyznaje, że gdyby nie okoliczności, chętnie wyjechałyby za granicę, ale tym razem tak nie zrobi.
"Preferencje w wyborze kierunków nie są związane z takimi cechami jak płeć, wiek, wykształcenie, posiadanie dzieci czy miejsce zamieszkania lecz głównie ze stanem finansów" - zwróciła uwagę Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.
Według badania, zagraniczne wakacje planuje średnio 32 proc. osób deklarujących dobrą sytuację materialną, jednocześnie na taką formę wakacji decyduje się 21 proc. osób o przeciętnej lub złej sytuacji materialnej.
Obok rezygnacji z dotąd praktykowanych dłuższych wyjazdów zagranicznych na rzecz wypoczynku w kraju (17 proc.) i chęci samodzielnego zorganizowania wyjazdu (11 proc.) kluczowe stało się ograniczanie kontaktów społecznych: 30 proc. szuka miejsc wypoczynku, w których nie ma tłumów, a 18 proc. planuje wyjazdy w mniejszym niż wcześniej gronie.
Jeśli chodzi o wpływ na budżet 12 proc. wskazuje, że pandemia oznacza dla nich niższy budżet wakacyjny, a 4 proc. odpowiada przeciwnie. Z kolei co czwarty dorosły Polak myślący o dłuższym wyjeździe wakacyjnym deklaruje, że pandemia nie ma żadnego wpływu na jego plany.
W związku m.in. z sukcesywnym znoszeniem obostrzeń Polacy w większości deklarują, że muszą podczas tych wakacji zrekompensować sobie czas lockdownu i ograniczeń. "Widać to także w deklaracjach w zakresie wpływu szczepień na plany wakacyjne. Co może wydać zaskakujące dla zdecydowanej większości nie mają one znaczenia" -zauważa BIG InfoMonitor.
Niemal co piąty ankietowany nie wyjedzie na urlop bez względu na szczepienia, a pozostali przeważnie są zdecydowani na wyjazd nie bacząc na to czy dostaną uodparniające zastrzyki, czy nie. 34 proc. deklaruje, że szczepienie nie wywierają żadnego wpływu na ich decyzje wakacyjne, choć konkretnych planów jeszcze nie mają. Kolejne 18 proc. mówi o urlopowaniu, nawet jeśli wcześniej do szczepienia nie dojdzie. Z kolei 14 proc. warunkuje swoje podróże przyjęciem pełnej ochrony, a 5 proc. to liczący na przyjęcie przed wyjazdem przynajmniej jednej dawki.
Większym przekonaniem do konieczności ochrony szczepieniem przed wyjazdem wykazują się osoby starsze - 24 proc. badanych między 45. a 54. rokiem życia i 31 proc. powyżej 55. W młodszych grupach wiekowych ten odsetek nie przekracza 16 proc.
Jak wynika z badania, zwiększenie wydatków urlopowych, które przewiduje 8 proc. badanych, planują przede wszystkim osoby poniżej 35. roku życia (14 proc. w porównaniu z 5 proc. w grupie 35+) oraz bezdzietne (15 proc. vs 5 proc. rodziców). Oszczędne gospodarowaniem budżetem, na które nastawia się więcej niż co trzeci urlopowicz zakładają przede wszystkim osoby z grupy 45+ (41 proc.), a także z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub niższym (55 proc.).
Najwięcej osób (56 proc.) zamierza wydać tyle co zwykle i sobie niczego nie odmawiać. "Wydatki takie jak zwykle deklaruje" też 36 proc. osób o złej sytuacji finansowej.
Swoje plany wakacyjne większość ankietowanych (po 42 proc.) zamierza sfinansować z regularnych oszczędności i bieżących dochodów. Co szósty pytany wykorzysta w tym celu oszczędności zebrane dzięki ograniczonym wydatkom z czasu pandemii. Co dziesiąty deklaruje, że na wyjazd nie potrzebuje szczególnego finansowania, bo urlop planuje spędzać u rodziny lub np. na własnej działce. Z podobną częstotliwością (11 proc.) wykorzystywane będą bony turystyczne.
Badanie zrealizował na zlecenie BIG InfoMonitor Quality Watch techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie 1 115 dorosłych Polaków, w dniach 16 – 19 kwietnia 2021 r.
Czytaj więcej:
Oto najgorsza sieć hoteli w UK. To "brudne rudery"
Branża turystyczna w UK potwierdza "boom na staycation"
21 czerwca dniem wolnym od pracy? Mieszkańcy UK chcą świętować powrót do normalności