Menu

'Economist': Putin has caused Europe's 'sleeping giant' - Germany - to wake up

'Economist': Putin has caused Europe's 'sleeping giant' - Germany - to wake up
Mural z wizerunkiem Władimira Putina w kajdankach, z wąsami i fryzurą przypominającą Adolfa Hitlera, z napisem "Morderca" po rosyjsku i "Norymberga dla Putina", Wrocław, sierpień 2022 r. (Fot. Getty Images)
Vladimir Putin's tyranny and his war in Ukraine have awoken Europe's 'sleeping giant', Germany, which must now change its energy, foreign and defence policies. For Berlin, this is an opportunity; for the Russian president, it could become a nightmare, writes the Economist.
News available in Polish

Partnerskie relacje Niemiec z Rosją i ich uzależnienie od rosyjskiego gazu zostały zdezawuowane przez wojnę na Ukrainie. Nie tylko bowiem okazało się, jak bardzo narażony był Berlin na energetyczny szantaż Kremla, ale też, że import surowców z Rosji jest finansowaniem jej operacji wojennych - przypomina brytyjski tygodnik.

Jednak inwazja na Ukrainę obudziła "śpiącego giganta" i może sprawić, że zmiana polityki Berlina doprowadzi do czegoś, co będzie "osobistym koszmarem" Putina, czyli Niemiec silniejszych i bardziej śmiałych, w bardziej zjednoczonej Europie - ocenia "Economist".

"Dobra wiadomość jest taka, że wyzwania (dla Niemiec) są do pokonania. Gdy Putin rozpoczął inwazję, Niemcy importowały z Rosji 55 proc. swego gazu. Pesymiści ostrzegali, że jeśli (rosyjskie) dostawy znikną, niemieckie fabryki zamkną się, a rodziny będą w swych kuchniach drżeć z zimna" - pisze tygodnik.

Jednak mimo ograniczenia importu gazu z Rosji rezerwy surowca na zimę rosną w Niemczech w normalnym tempie. Przemysł ogłosił, że może znacznie bardziej ograniczyć zużycie gazu, niż oczekiwano. Niemcy uruchamiają ponownie elektrownie węglowe, inwestują w energie odnawialne i prawdopodobnie przedłużą funkcjonowanie siłowni nuklearnych. Powinny też znieść zakaz wydobycia gazu łupkowego i sięgnąć po jego duże rezerwy - ocenia "Economist".

Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na obronność, bardziej realistyczną politykę zagraniczną i odejście od "pacyfistycznego tabu", pomoc dla Ukrainy i gruntowaną rewizję relacji z Chinami. Ma też wkrótce przedstawić strategię bezpieczeństwa narodowego.

Głębokie więzi Niemiec z Europą i USA stanowią kolejny atut Niemiec, na którym można budować w przyszłości, zwłaszcza że bardziej wiarygodne Niemcy będą krajem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów - wylicza tygodnik.

Istnieje jednak ryzyko, że poparcie dla polityki Scholza osłabnie, gdy koszty związane z wojną i rosnące ceny energii zmienią nastawienie wyborców, którzy na razie w większości popierają stanowisko kanclerza wobec Rosji i Ukrainy. Gdyby jednak "Niemcy porzuciły Ukrainę, byłoby to tragedią, dla Niemców, jak i dla Ukrainy. To konflikt, który decyduje o przyszłości kontynentu" - konkluduje "Economist".

Czytaj więcej:

"Foreign Affairs": USA muszą być przygotowane na możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej

Dziennikarz śledczy: Wojna na Ukrainie ukazała prawdziwe oblicze Putina

"Bild”: Barbarzyńska armia Putina. Rosjanie grabią, gwałcą i torturują

Grupa G7: Rozważamy wszelkie metody, by nie pozwolić Rosji korzystać z wysokich cen ropy

Brytyjski poseł: Polska powinna pozwać Niemcy do sądu w sprawie reparacji wojennych

    Rates by NBP, date 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł

    Sport