Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Słynna polska agentka brytyjskiego wywiadu Krystyna Skarbek doczeka się filmu o sobie

Słynna polska agentka brytyjskiego wywiadu Krystyna Skarbek doczeka się filmu o sobie
Historia jej życia jest zarówno fascynująca, jak i tragiczna... (Fot. Facebook/Krystyna Skarbek)
Zdjęcia do polsko-brytyjskiego filmu o Krystynie Skarbek - Polce służącej w brytyjskich służbach wywiadowczych podczas II wojny światowej - kręcone są w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Premiera filmu "The Partisan" planowana jest na 2024 r.
Advertisement
Advertisement

Życiorys Krystyny Skarbek jest niczym gotowy scenariusz filmowy. Historię losów polskiej agentki powołanej przez Winstona Churchilla tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych reżyseruje Brytyjczyk James Marquand, a w główną rolę wcieli się Morgane Polanski.

Zdjęcia do "The Partisan” kręcone są w głównej mierze w Polsce. Przez najbliższy tydzień filmowcy będą pracować w dolnośląskiej Bystrzycy Kłodzkiej.

"Bystrzyca została przekształcona przez ekipę filmową w francuskie miasto Crest. Zdjęcia będą też kręcone w Radkowskich Skałach, gdzie powstaną m.in. sceny kaskaderskie i batalistyczne” – wyjaśnia producent wykonawczy "The Partisan" George Byczynski. Wcześniej zdjęcia kręcono m.in. w Warszawie i Lublinie.

Premiera filmu przedstawiającego historię Polki, którą Winston Churchill nazywał "ulubionym szpiegiem” planowana jest na pierwszy lub drugi kwartał 2024 r. Produkcja filmu jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polską Fundację Narodową.

W rolę Krystyny Skarbek wcieli się Morgane Polanski. W filmie zagrają też m.in. Piotr Adamczyk, Agata Kulesza, Malcolm McDowell, Ingvar Sigurdsson czy Frederick Schmidt.

W rolę słynnej agentki wcieli się Morgane Polanski, córka Romana Polańskiego. (Fot. Getty Images)

Krystyna Skarbek, córka Jerzego Skarbka, zubożałego potomka arystokratycznego rodu znanego w Polsce od roku 1002, urodziła się 1 maja 1908 r. w Warszawie. Matka Krystyny, wywodząca się z bogatej rodziny żydowskich bankierów Stefania Goldfeder, w posagu wniosła Skarbkowi ogromny majątek.

Skarbek od dziecka znakomicie jeździła konno i na nartach. Uchodziła za piękną kobietę - w 1929 roku uczestniczyła w konkursie Miss Polonia i zajęła punktowane miejsce. Podobno mężczyźni padali jej do stóp, otaczała ją sława uwodzicielki. Pierwsze małżeństwo z przemysłowcem Karolem Gettlichawem w 1933 r. rozpadło się po pół roku.

W listopadzie 1938 r. Krystyna wyszła za mąż po raz drugi, za podróżnika i pisarza powieści dla młodzieży Jerzego Giżyckiego. We wrześniu 1939 roku oboje przebywali w Kenii, gdzie Giżycki pracował jako dyplomata.

Na wieść o wybuchu wojny wyjechali do Francji, skąd Krystyna, już sama, w separacji z mężem, przedostała się do Anglii. Tam, wykorzystując swe przedwojenne koneksje, zgłosiła się do służby w agencji brytyjskiego wywiadu SOE, powołanej przez Winstona Churchilla do dywersji na niemieckich tyłach. Od tej chwili występowała jako Christine Granville.

Słynęła z nietuzinkowej urody i sztuki uwodzenia... (Fot. Facebook/Krystyna Skarbek)

Przyjmując nową tożsamość jako agentka, Krystyna odjęła sobie siedem lat i podawała odtąd jako rok urodzenia 1915. Została skierowana na Węgry z zadaniem podjęcia pracy konspiracyjnej, którą wykonywała wspólnie z Andrzejem Kowerskim - przyjacielem jeszcze sprzed wojny. Z Budapesztu trzykrotnie odbyła podróż do okupowanej Polski konspiracyjnym szlakiem przez Słowację jako kurierka tatrzańska.

Zbierała informacje wywiadowcze, które m.in (według źródeł brytyjskich) pomogły Churchillowi w uściśleniu przewidywanego terminu niemieckiej inwazji na ZSRR. W czerwcu 1940 r. Krystynie udało się odwiedzić w Warszawie matkę, ale nie przekonała jej do ucieczki z okupowanej Polski. Stefania Skarbek zginęła w warszawskim getcie.

Już podczas wojny krążyły legendy o fantazji i brawurze Krystyny. Gdy przeprowadzała czeskich oficerów z Węgier do Jugosławii z powodu awarii samochodu, którym jechali, zostali skontrolowani przez niemiecki patrol. Krystyna nie straciła głowy, przedstawiła fałszywe dokumenty i jeszcze namówiła Niemców do przepchnięcia samochodu, który utknął na drodze, przez granicę.

Po wojnie trudno jej było znaleźć pracę... (Fot. Facebook/Instytut Pamięci Narodowej)

W lipcu 1944 r. Krystynę zrzucono na spadochronie do francuskich partyzantów w południowej Francji, gdzie m.in. zorganizowała wykupienie z rąk gestapo kilku aresztowanych szefów siatki dywersyjnej "Jockey". Podobno oświadczyła lokalnemu dowódcy gestapo, że jest siostrzenicą brytyjskiego generała Montgomery'ego, i że za uwolnienie aresztowanych gwarantuje gestapowcowi życie po wkroczeniu aliantów.

Niemiec uwierzył w jej słowa, uwolnił więźniów, a nawet dał pistolet i samochód, którym przejechali na drugą stronę frontu, do aliantów. Niemcy wyznaczyli wysoką nagrodę za wydanie Krystyny Skarbek i rozlepili plakaty z jej zdjęciem na stacjach kolejowych.

W końcu sierpnia 1944 roku, gdy w Warszawie trwało powstanie, Krystyna dotarła do Londynu. Wielokrotnie składała prośby o przerzut do Polski, ale zawsze spotykała się z odmową. Skarbek została zdemobilizowana w kwietniu 1945 r. w Kairze. Nie miała obywatelstwa brytyjskiego i podzieliła rozczarowania innych Polaków, którzy podczas wojny walczyli w Anglii. Dostała odprawę w wysokości 100 funtów i osobiste podziękowanie Churchilla, który nazywał ją "swoim ulubionym wywiadowcą".

Krystyna Skarbek-Giżycka została pochowana na rzymskokatolickim cmentarzu St. Mary w Kensal Green, w północno-zachodnim Londynie. (Fot. Facebook/Instytut Pamięci Narodowej)

Krystyna, która rozwiodła się z Giżyckim w sierpniu 1946 r., mimo swoich zasług i odznaczeń miała trudności ze znalezieniem pracy w Anglii. Pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka, sprzedawczyni w londyńskim domu towarowym Harrods i wreszcie jako stewardessa na statkach pasażerskich "Rauhine" i "Winchester Castle" na linii Anglia-Afryka Południowa.

W tym okresie poznała zdemobilizowanego z Navy Intelligece Division (NID) Iana Fleminga, z którym miała trwający blisko rok romans. Prawdopodobnie to właśnie ją Fleming opisał tworząc postać Vesper Lynd w swej pierwszej powieści o Jamesie Bondzie - "Casino Royale".

Podczas pracy na statku Skarbkówna poznała też stewarda, Dennisa Muldowneya, którego jej przyjaciele opisywali jako człowieka pełnego kompleksów, bardzo samotnego, którym Krystyna opiekowała się ze współczucia. 15 czerwca 1952 r., w czasie pobytu na lądzie, w podlondyńskim hotelu "Shelbourne" w Kensington zakochany w Krystynie steward Muldowney pchnął ją nożem, po odrzuceniu przez nią oświadczyn.

Krystyna zmarła w szpitalu, a zabójca został schwytany i skazany na śmierć.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.07 / 17

Comments
 • Made in Poland
  3 June, 08:51

  Szkoda, że tak niewielu Polaków w ogóle wie, że była taka agentka... I przykre, jak Wielka Brytania potraktowała "swoją" agentkę po wojnie... :-(

 • Znachor
  5 June, 08:06

  Kolejna historia która dobitnie ukazuje jak Angole od zawsze wysługiwali się innymi a kiedy byli już niepotrzebni odwracali się plecami.
  "Ulubienica Churchilla"
  Z niecierpliwością oczekuje premiery.

Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement
Rates by NBP, date 02.10.2023
GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł

News


Advertisement

Sport


Advertisement