Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Myślisz o pracy w londyńskim transporcie publicznym? To na pewno chcesz wiedzieć

Myślisz o pracy w londyńskim transporcie publicznym? To na pewno chcesz wiedzieć
Za sterami składu metra chciałby zasiąść niejeden z nas... (Fot. Getty Images)
Londyn to miasto, w którym zawsze poszukiwani są kierowcy autobusów lub motorniczy metra lub tramwaju (pamiętajmy, że na południu stolicy działa Tramlink - sieć tramwajowa składająca się z 4 linii). Na temat zarobków w tej branży krążą mity. Czy słusznie?
Advertisement
Advertisement

Londyńska sieć transportowa oferuje całą gamę stanowisk – od pozycji związanych z kontaktem z klientem po pracę "zakulisową", w której brak jakiejkolwiek styczności z pasażerami. Wśród ogromnej liczby osób zatrudnionych w transporcie publicznym znajdują się najbardziej widoczni jej przedstawiciele: motorniczy londyńskiego metra, kierowcy autobusów, tramwajów i maszyniści pociągów.

Z pewnością wielu z nas kiedyś zastanawiało się, czy jest to praca dla nas - tym bardziej, że wiele się słyszy o wysokich zarobkach i dodatkowych benefitach w tej branży. Portal MyLondon postanowił przyjrzeć się tym zawodowom i sprawdzić, czy rzeczywiście są one tak popłatne.

Motorniczy metra

Zostanie motorniczym metra jest w rzeczywistości nieco trudniejsze, niż mogłoby się nam wydawać. Mimo że nie potrzebujemy żadnego szczególnego wykształcenia, nie możemy po prostu wejść na jakąkolwiek stronę internetową z ofertami pracy i mieć nadzieję, że znajdziemy wakat, ponieważ oferty pracy dla Transport for London prawie nigdy nie są ogłaszane publicznie.

Zwykle ogłoszenia o stanowiskach w sieci metra przekazywane są wyłącznie współpracownikom TfL, głównie ze względu na porozumienie pomiędzy TfL a związkami zawodowymi zawartym w 2008 roku.

Normalna droga do zostania motorniczym metra wiedzie najpierw przez pracę dla TfL na innym stanowisku i pomyślne ukończenie okresu próbnego. Następnie możemy zostać wprowadzeni do wewnętrznej "puli talentów" lub ubiegać się o to, by zasiąść za sterami metra.

Proces selekcji składa się z kilku etapów. Należą do nich określone wymogi związane ze stanem wzroku i sprawności fizycznej, kilka testów umiejętności mierzących komunikację pisemną i ustną, a następnie rozmowa twarzą w twarz. Następnie, jeśli odniesiemy sukces, czeka nas specjalne szkolenie trwające od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli nie zaliczymy szkolenia na odpowiednią ocenę, czeka nas powrót do pierwotnej roli.

​Według informacji udzielanej przez Transport for London z 2022 r. roczne wynagrodzenie operatora pociągu TfL wynosiło 58 021 funtów, a firma zatrudniała wówczas 3 208 pracowników.

Kierowcy londyńskich autobusów nie mają łatwej pracy - szczególnie gdy pasażerowie są nietrzeźwi, agresywni lub nie chcą płacić za przejazd... (Fot. Getty Images)

Maszynista w pociągu

Nieco łatwiej jest zostać maszynistą, ponieważ oferty pracy publikowane są na stronie internetowej firmy. Z zastrzeżeniem, że zazwyczaj musimy mieszkać w promieniu 30 minut od zajezdni i możemy udowodnić, że jesteśmy w stanie dojechać tam o każdej porze dnia i nocy.

Zdobycie wakatu w pociągu pasażerskim na głównej linii jest trudne bez doświadczenia, dlatego zazwyczaj łatwiej jest na początku zostać maszynistą manewrowym. Jest to maszynista, który przemieszcza pociągi po zajezdniach - zdobyte w ten sposób doświadczenie pomaga w awansie na pracę w pociągach pasażerskich.

Podobnie jak w przypadku metra, aby zostać maszynistą, trzeba przejść wiele szkoleń. Ponadto nasza licencja jest poddawana okresowym przeglądom, a kompetencje są regularnie sprawdzane.

Zarobki różnią się w zależności od rodzaju pociągu, którym jeździmy. Witryna rekrutacyjna Reed.com podaje, że średnia pensja maszynisty w Londynie wynosi 58 795 funtów. Zarobki początkowe wynoszą około 30 000 funtów, ale doświadczeni specjaliści osiągają wynagrodzenia często przekraczające 69 000 funtów rocznie.

Kierowca autobusu lub motorniczy tramwaju

Aby prowadzić autobus lub tramwaj, potrzebujemy ważnego brytyjskiego prawa jazdy. Tramwaje są zarządzane przez inne firmy niż TfL, dlatego oferty pracy pojawiają się na stronie internetowej FirstGroup.

Oferty pracy na autobusy można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej TfL.

Tramwaje kursują z Therapia Lane Depot w Croydon i aby móc zostać kierowcą, musimy być w stanie w każdej chwili dotrzeć do zajezdni. Można zarobić od 19 000 funtów jako początkujący motorniczy do ponad 40 000 funtów rocznie już po nabyciu odpowiedniego doświadczenia. Średnia płaca motorniczych w Londynie wynosi około 30 000 funtów.

Tramwaje kursują w Londynie jedynie na terenach gmin Bromley, Croydon, Merton i Sutton. (Fot. Getty Images)

Zarobki kierowców autobusów zależą od przepracowanych godzin. Według serwisu Indeed, średnia stawka za godzinę wynosi 17,31 GBP. Zakładając, że pracujemy na ośmiogodzinne zmiany pięć razy w tygodniu, nasza roczna pensja wyniesie ok. 36 004 funtów.

Pamiętajmy przy tym, że o ile motorniczy w metrze czy w pociągu praktycznie nie ma osobistego kontaktu z pasażerami, o tyle kierowcy autobusów często muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, jakie niosą ze sobą nieodpowiedzialne lub nawet groźne zachowania pasażerów. Ale to już zupełnie inny temat...

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5 / 7

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement
Rates by NBP, date 08.12.2023
GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł

News


Advertisement

Sport


Advertisement