Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jesienna sztuka przetrwania

Jesienna sztuka przetrwania
Jesień ma tyle samo zwolenników co przeciwników, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że jest fotogeniczną porą roku. (Fot. Getty Images)
Dzień dobry jesień! Można marudzić, że nadszedł ten mroczny i chłodniejszy czas, który odbiera nam energię, ale można też poszukać pozytywnych stron tej pory roku. Pozytywne nastawienie jest kluczem do przetrwania w każdej sytuacji. Nie narzekaj, nastaw się na jesień z entuzjazmem i spędź ją aktywnie lub leniwie. Tak, jak lubisz. Nawet nie zauważysz, kiedy minęła.
Advertisement
Advertisement

Nastał ten czas roku, kiedy z każdym dniem otaczająca nas natura dąży do wyciszenia, a my jako jej część, również tracimy siły witalne. Krótsze dni, słabsze promienie słońca i już tracimy napęd, a nie da się ukryć, że podstawowym źródłem energii naszej planety jest energia słoneczna.

Jeśli chodzi o jesień, ludzie dzielą się zasadniczo na dwie grupy: entuzjastów i narzekaczy. W gruncie rzeczy jesień faktycznie ma dwa przeciwstawne oblicza. Jedno – złote, słoneczne i pełne kolorów i drugie – mroczne, ponure i deszczowe. Jednak nie jest to jeszcze powód, żeby od razu zapadać w sen zimowy. Trzeba po prostu poszukać alternatywnych sposobów na dodatkowe doładowanie energetyczne. Nie jest to szczególnie odkrywcza myśl, ale warto być czujnym i uzbroić się w odpowiednie narzędzia, zanim pokona nas całkowita niemoc.

Najważniejsze to uświadomienie sobie, że rzeczywistość nie jest obiektywna. Jej odbiór zależy od naszego nastawienia. Można na wszystko narzekać, ale to nic nie da i niczego nie zmieni. Przeprogramowanie umysłu na pozytywne fale to podstawa do przetrwania trudnego okresu. Możemy zmienić tylko te rzeczy, nad którymi mamy kontrolę. To, na co wpływu nie mamy, pozostaje nam zaakceptować. Uświadomienie sobie tej prostej prawdy powinno raz na zawsze oduczyć nas narzekania, przynajmniej na pogodę.

Wykorzystujmy to, co daje natura. Doceńmy jej zmienność i spróbujmy zestroić się z jej rytmem. Dajmy odpocząć swojemu organizmowi. Odnajdujmy przyjemność w małych rzeczach, chociażby w możliwości zmiany garderoby na ciepłe swetry, pod którymi można ukryć "fałdki" (te, których nie udało się zrzucić przed latem).

Jesień nie musi oznaczać zmiany na gorsze. Wręcz przeciwnie, niektórzy naładowani energią po letnim wypoczynku właśnie wtedy rozpoczynają nowe przedsięwzięcia, a inni wykorzystują ten czas na spokojne wakacje poza sezonem.

Spacery po jesiennych parkach są doskonałym remedium na jesienną chandrę. (Fot. Getty Images)

Oto kilka sposobów na poprawę nastroju jesienią. Może wybierzesz coś dla siebie?

Spaceruj, kiedy tylko możesz

Wykorzystuj wolne chwile na spacery. Każda minuta spaceru jest dla nas na wagę złota. Badania dowodzą, że ruch jest równie ważny dla zdrowia i samopoczucia jak prawidłowa dieta. Dodaje energii, zwiększa odporność na stres i choroby. Spacer 3 razy w tygodniu po 30 minut znacznie poprawi funkcjonowanie serca, które dostarcza do krwi większą ilość tlenu, obniżając ciśnienie i poziom cukru. Spacery po jesiennych parkach pełnych kolorów są doskonałym remedium na jesienną chandrę.

Łap światło

Spędzaj czas na zewnątrz, kiedy tylko możesz, a szczególnie w słoneczne dni. To właśnie późniejsza jesień, kiedy brakuje światła słonecznego, bywa bardziej dotkliwa dla organizmu. Gdy jest go niewiele, stajemy się apatyczni i senni. Dlatego dobrym sposobem na poprawę nastroju jest doświetlenie organizmu. Rano włączaj jak najwięcej lamp, żeby w domu było jasno. Jeśli należysz do osób, którym mocno doskwiera brak światła, rozważ kupno domowej lampy do światłoterapii. Emituje ona światło zbliżone do naturalnego, ale znacznie silniejsze niż zwykła żarówka. Najlepiej używać takiej lampy dwa razy dziennie: rano i wieczorem, ale nie później niż na dwie godziny przed snem, żeby nie mieć problemu z zasypianiem.

Zadbaj o małe przyjemności

Pomyśl o przyjemnościach, na które zawsze brakuje czasu. Być może w codziennym biegu marzysz o chwili relaksu. Zwolnij, pomyśl o sobie. Znajdź czas tylko dla siebie i zorganizuj domowe SPA. Zapal świece, dodaj 10-20 kropli olejku eterycznego do kąpieli w wannie. Jeżeli chcesz, by w domu pachniało przez cały czas, używaj kominka aromaterapeutycznego. Przyjemne aromaty, to również świeże ciasto domowe. Może skusisz się na samodzielne przyrządzenie czegoś słodkiego. Możesz też znaleźć przepis i ugotować danie, którego jeszcze nigdy nie jadłeś. Niech to będzie raj dla podniebienia. A do tego obejrzyj film lub serial, który już dawno chciałeś obejrzeć i nie było na to czasu lub okoliczności. Włącz energetyczną muzykę.

Spotykaj się z ludźmi

Unikaj samotności, która dla większości ludzi jest "dołująca". Umów się z kimś i wyjdźcie gdzieś na miasto. Zaplanuj wieczór z przyjaciółmi lub znajomymi. Możecie wspólnie gotować, oglądać filmy, grać i przede wszystkim rozmawiać. Takie luźne spotkania zdecydowanie oddalają jesienne smutki. Jeżeli nie masz znajomych, postaraj się kogoś poznać. Zapisz się na kurs, zajęcia lub warsztaty związane z Twoimi zainteresowaniami. Wspólne hobby może być dobrym początkiem znajomości.

Odżywiaj się odpowiednio

Badania wskazują, że węglowodany, przede wszystkim złożone, są "lekiem na depresję", pobudzają mózg do produkcji serotoniny. Do naszej diety w sezonie jesienno-zimowym warto więc włączyć musli, płatki, makarony, pieczywo i warzywa. Warzywem, które może pomóc w zachowaniu dobrego nastroju i nastawienia do życia będzie z pewnością szpinak, bogaty w tiaminę zwaną "witaminą optymistów". Korzystne oddziaływanie zapewni także kwas foliowy przeciwdziałający zaburzeniom psychicznym.

Dobry wpływ na nastrój mogą wywierać także tłuste ryby obfitujące w kwas Omega-3, będący ważnym komponentem komórek nerwowych i zapobiegający depresji. Warto pamiętać też o bieżącym uzupełnianiu witamin C i B1. Dobremu samopoczuciu sprzyjają spożywane w rozsądnych ilościach kawa, czarna herbata i herbatka z dziurawca, które wykazują właściwości antydepresyjne. Na deser dobra będzie np. czekolada mająca często wręcz zbawienny wpływ na nasz nastrój.

Szpinak zawiera tiaminę zwaną "witaminą optymistów". (Fot. Getty Images)

Zastosuj koloroterapię

Szare, ponure otoczenie potrafi nasilić stan przygnębienia i apatii. Dlatego warto ubarwić życie kolorowym strojem. Specjaliści twierdzą, że kolory mają ogromny wpływ na samopoczucie ludzi. Mogą uspokoić, dodać energii lub rozdrażnić. Załóż na siebie chociaż jeden barwny element stroju w czystym, nasyconym kolorze. Poczujesz przypływ energii. Najbardziej do działania pobudza czerwień. Warto też wprowadzić barwy do pomieszczeń, wymieniając zasłony, czy dodatki w salonie lub w kuchni.

Wspominaj wakacje

Przejrzyj zdjęcia z wakacji. Może są zakopane w czeluściach komputera albo na karcie pamięci w aparacie. Pomyśl nad stworzeniem albumu w formie fotoksiążki. Istnieje mnóstwo serwisów internetowych oferujących samodzielne stworzenie albumu na podstawie gotowych szablonów. Przy okazji, wakacyjne wspomnienia poprawią Ci humor.

Idź spać

Jeśli czujesz, że organizm domaga się snu, nie walcz z nim i daj mu odpocząć. Po prostu się wyśpij. Postaraj się też kłaść wcześniej niż zwykle. Notoryczne niedosypianie potrafi rozregulować funkcjonowanie całego organizmu. Brak snu może doprowadzić nawet do zmian w psychice i osobowości.

WAŻNE!

Poproś o pomoc specjalistę

Jesiennej chandry nie wolno lekceważyć, ponieważ może się przerodzić w znacznie poważniejszą chorobę, jaką jest depresja. Jeżeli przez dłuższy czas czujesz wyraźny spadek formy i samopoczucia, który wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zwróć się o pomoc do specjalisty. Może warto wykonać badania lekarskie i dowiedzieć się co dzieje się z naszym organizmem, czego nam brakuje. Często niedobór witamin lub składników mineralnych daje objawy zmęczenia, a nawet depresji. Suplementacja może wiele zdziałać i poprawić funkcjonowanie.

Źródła:

  • "Jak przetrwać jesień? Dobre sposoby na złe samopoczucie" – polskatimes.pl,
  • "Czym jest jesienna chandra?" – enel.pl,
  • "Łączność z naturą a funkcjonowanie psychiczne człowieka" – Marta Szydłowska-Pierzak, psychologiawpraktyce.pl,
  • "Sprytne sposoby na jesienne smutki" – onet.pl.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.07 / 24

Advertisement
Advertisement
Rates by NBP, date 07.02.2023
GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

News


Advertisement

Sport


Advertisement