Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Baśniowe miejsca w UK, które trzeba zobaczyć jesienią

Baśniowe miejsca w UK, które trzeba zobaczyć jesienią
Dach i ściany herbaciarni Tu Hwnt i’r Bont pokrywają pnącza Virginii - rośliny, która na jesień zmienia kolor liści z zielonego na czerwone. (Fot. Flickr/Steve Gill)
Jesień właśnie zaczęła ubierać kolorowe szaty i ukazywać swoje piękno. W Wielkiej Brytanii są miejsca, które o tej porze roku prezentują się tak, że zapierają dech w piesiach. Gdzie zatem warto wybrać się jesienią?
Advertisement
Advertisement

Magiczna herbata

Ponad 500-letnia herbaciarnia Tu Hwnt i’r Bont znajduje się w walijskiej miejscowości Llanrwst i wraz z 400-letnim mostem tworzy baśniowy krajobraz. Dach i ściany tego niezwykłego domku pokrywają pnącza Virginii - rośliny, która na jesień zmienia kolor liści z zielonego na czerwone.

Znajdujący się na skraju Snowdonia National Park budynek został zbudowany w 1480 roku. Początkowo był częścią gospodarstwa rolnego. W XVI wieku przekształcono go w siedzibę lokalnego sądu.

Przez kolejne stulecia, mimo kilku prób odbudowy i renowacji, popadał w ruinę. Dopiero w XX wieku został przejęty przez National Trust, brytyjską organizację zajmującą się ochroną zabytków. Pierwotny dzierżawca zdecydował się przekształcić budynek w tradycyjną walijską herbaciarnię, która pół wieku później nadal znajduje się w tym miejscu.

Przez ponad 200 lat buki w Dark Hedges urosły do imponujących rozmiarów. (Fot. Getty Images)

Mroczny szpaler

Przepiękna bukowa aleja The Dark Hedges (pol. Mroczny szpaler) niedaleko Armoy to niewątpliwie najpiękniejsza droga w Irlandii Północnej, a może nawet jedna z najpiękniejszych w Wielkiej Brytanii i całej Europie.

Aleja nie powstała przypadkiem. Została posadzona w XVIII wieku przez rodzinę Stuartów, która chciała stworzyć wspaniały krajobraz, aby oczarować gości odwiedzających ich posiadłość Gracehill House.

Przez ponad 200 lat buki urosły do imponujących rozmiarów, a ich splecione gałęzie stworzyły majestatyczny, mroczny tunel, w którym pojawia się podobno zwiewna Szara Dama. Miejscowi mówią, że to duch pokojówki z pobliskiego domu, która zginęła w dziwnych okolicznościach. Zagubiona dusza, która nie wie, że zmarła, wędruje wzdłuż drzew, jakby wciąż była na spacerze...

Aleja jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i plenerem malarskim oraz zdjęciowym. W tym miejscu kręcono m.in. sceny do kultowego serialu "Gra o Tron".

Linia drzew tunelu Halnaker była niegdyś rzymską drogą. (Fot. Getty Images)

Tunel drzew w Halnaker

Ten tunel z drzew, sprawiający wrażenie jakby prowadził do baśniowej krainy, leży u wybrzeży Anglii w pobliżu miejscowości Halnaker, w hrabstwie West Sussex.

Linia drzew była niegdyś rzymską drogą, choć ścieżka prowadzi obecnie do wiatraka i widoku na wieś oraz wybrzeże. Unikatowy kształt rury zawdzięcza częstemu wydeptywaniu przez ludzi, których co roku są tu tysiące.

Westonbirt Arboretum z lotu ptaka robi niesamowite wrażenie. (Fot. Getty Images)

Uczta dla oczu wśród tysięcy drzew

Niektóre ogrody i parki w Wielkiej Brytanii zostały wręcz zaprojektowane z myślą o jesieni. Na terenie ogromnego Westonbirt Arboretum (hr. Gloucestershire) znajduje się 18 tys. różnych gatunków drzew; pierwsze zostały zasadzone w 1829 roku. 

Sam park podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich - mniejsza, ale i tak ogromna - to Old Arboretum. Znajdziemy tam m.in. największą w Wielkiej Brytanii kolekcję klonów japońskich, które najpiękniejsze są właśnie jesienią. Czerwienie przechodzące w karmin lub cynober, cała gama żółci, wszelakich złotości i pomarańczy - po prostu uczta dla oczu!

Część druga - Silk Wood to również dom wielu gatunków drzew i krzewów. Tam też nie brakuje klonów. Najmłodsze i najmniejsze rosną pomiędzy wysokimi modrzewiami i tworzą romantyczny nastrój dla siedzących na ławkach zakochanych...

Wokalne popisy jeleni to znak, że nadszedł czas rykowiska. (Fot. Getty Images)

Młode foki i rykowiska jeleni

Koniec lata i okres jesienny to czas zmian na Wyspach Farne w pobliżu północnego wybrzeża regionu Northumberland w Anglii. Jesień to najlepszy moment na wypłynięcie łodzią z Bamburgh, żeby zaobserwować narodziny setek foczych szczeniąt.

W październiku można też być świadkiem jednego z najwspanialszych spektakli przyrody - zaciekłych walk godowych jeleni, zwanych rykowiskiem. W całym kraju znajdują się setki lasów i posiadłości ziemskich, gdzie można obserwować to zjawisko.

Jednym z nich jest Woburn Abbey Park w Bedfordshire, gdziie zgromadzono jedną z najważniejszych i jedyną w swoim rodzaju kolekcję jeleniowatych. Można się tam natknąć na takie gatunki jak jeleń Davida, wschodni, aksis, czytal czy jelonkowiec błotny.

Highlands to zapierające dech w piersiach widoki! (Fot. Getty Images)

Szkockie góry

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W szkockie Highlands! Zapierające dech w piersiach widoki, niesamowite kolory mchu, kamieni i nieba, ostre słońce wiszące nad szczytami. W takim miejscu człowiek od razu czuje, że żyje.

Teren Highlands tworzą dwa pasma górskie - Góry Kaledońskie (zajmujące północny zachód) i Grampian (rozciągające się na południowym wschodzie). Masywy poprzecinane są malowniczymi jeziorami z krystalicznie czystą wodą. Niektóre z nich znajdują ujście w morzu, a wciskając się przy tym w głąb wyspy, poniżej poziomu morza, tworzą zapierające dech w piersiach fiordy.

Zaopatrzeni w buty trekkingowe i wodoodporną kurtkę warto odwiedzić jezioro Faskally oraz wodospady Black Spout, które w październiku mienią się dziesiątkami barw.

Najwyższym szczytem jest Ben Nevis (1 343 metry n.p.m.), który leży na zachodnim wybrzeżu Highlands (góry Grampian). Szlak prowadzący na szczyt masywu jest dość łatwy i bardzo popularny wśród turystów.

Walijska Elan Valley to kraina kamiennych tam. (Fot. Facebook/The Elan Valley)

Perełka Walii

Elan Valley to bajkowa dolina w regionie Powys. Jest idealna na długie spacery i przejażdżki rowerowe. Z pewnością największe wrażenie robią stare kamienne tamy. Jeśli przejedziemy się wzdłuż rzeki, możemy obejrzeć je wszystkie: Caban-coch, Pen-y-garreg, Craig-goch.

Warto wybrać się w okolice Rhayaer, gdzie znajduje się rezerwat przyrody rzadko spotykanych nietoperzy. Szlak znajduje się w sercu krainy kani rudej, więc przygotujmy się na obserwację tych wspaniałych ptaków.

Z pewnością największą atrakcją jest jednak trasa rowerowa Elan Valley Trail. Rozpoczyna się w miejscowości Cwmdeuddwr po zachodniej stronie Rhayader. Elan Valley Trail można pokonać w dowolnym kierunku, ale największą popularnością cieszy się fragment od miasta w stronę doliny. 

Wodospad Pistyll Rhaeadr zaliczany jest do Siedmiu Cudów Walii. (Fot. Getty Images)

Kojący huk wodospadu

Pistyll Rhaeadr to zachwycający wodospad w górach Berwyn w Walii, na zachód od Shrewsbury. Ma 73 metry wysokości i jest jednym z najwyższych wodospadów o pojedynczym spadzie w Wielkiej Brytanii.

Spadająca woda i towarzyszący jej huk tworzą niesamowity krajobraz. To miejsce powinno znaleźć się w planie podróży każdej osoby zwiedzającej Walię.

Wodospad jest położony w pobliżu niewielkiej miejscowości Llanrhaeadr-ym-Mochnant. Na obrzeżach miasteczka, przy ulicy Waterfall Street ma swój początek pieszy szlak turystyczny prowadzący do samego wodospadu. Do pokonania jest trasa mierząca około 6 km.

Pistyll Rhaeadr zaliczany jest do Siedmiu Cudów Walii stanowiących najciekawsze miejsca kraju. Wiele osób, które odwiedziły to miejsce, przyznaje, że zjajduje tu wewnętrzny spokój - tak bardzo potrzebny w dzisiejszym dziwnym świecie...

Źródła:

  • "16 of the best places in the UK to see the blazing colours of autumn", Lisa Joyner - countryliving.com;
  • "Top reasons to visit Scotland in Autumn" - wildernessscotland.com;
  • "Westonbirt Arboretum, best time to visit" - greatbritishgardens.co.uk.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.33 / 32

Czytaj więcej:

Irlandia Północna: Olbrzymy, wulkany i skarb na końcu tęczy

Najbardziej nawiedzone zamki w Wielkiej Brytanii

Advertisement
Advertisement
Rates by NBP, date 26.09.2022
GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł

News


Advertisement

Sport


Advertisement