Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

dd

dd
Wyniki referendum ws. Brexitu były negatywnym zaskoczeniem dla 34 proc. ankietowanych. (Fot. Getty Images)
ddd
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badanie było prowadzone od 2 maja br. za pomocą internetowej anonimowej ankiety składającej się z 15 pytań. Na dzień 30 maja 2017 r. wzięło w nim udział 756 respondentów, którzy wyjechali z ojczyzny po 1 maja 2004 roku i przebywali w Wielkiej Brytanii co najmniej 6 miesięcy.

Większość ankietowanych ma 35-49 lat (54 proc.), przyjechała do Wielkiej Brytanii w latach 2004-2010 (63%). Żyje z rodzinami (68 proc.), ma wykształcenie średnie (50 proc.) i jest zatrudniona na stałe lub na kontrakcie (71 proc.). Są to zatem w większości osoby, które uzależniają swoją pozycję społeczną i ekonomiczną od stałego zatrudnienia i relacji z otoczeniem w Wielkiej Brytanii.

Wstępna analiza wyników badania pokazała, że przeważająca część ankietowanych uważa, iż Brexit może wpłynąć na zmianę ich planów życiowych (ponad 60 proc.), a także ma wpływ na sytuację blisko miliona Polaków tworzących młodą polską emigrację (52 proc.) oraz ich rodzin w Polsce (72 proc.).  

Prawie 70 proc. ankietowanych uważa, że Brexit ma wpływ na całe polskie społeczeństwo z uwagi np. na wkład młodej polskiej emigracji w rozwój społeczno-gospodarczy Polski. W opinii respondentów w dzisiejszych czasach niemal wszyscy stracą w wyniku procesów związanych z Brexitem, a zyskają tylko nieliczni (82 proc.).

Wyniki referendum były negatywnym zaskoczeniem dla 34 proc. ankietowanych. Co ciekawe, jedynie 20 proc. respondentów brało pod uwagę możliwość, iż Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii Europejskiej.

Polacy obawiają się, że Brexit spowoduje trudności z przemieszczaniem się pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską (84 proc.), problemy z zatrudnieniem w Wielkiej Brytanii (79 proc.), trudności z korzystania z usług zdrowotnych NHS (75 proc.) oraz w relacjach z Brytyjczykami (75 proc.).

Brexit napawa niepewnością co do przyszłości rodzin (40 proc.). Respondenci obawiają się również trudności adaptacyjnych, których zaczną doświadczać polskie dzieci w brytyjskich szkołach (68 proc.), a także pogorszenia warunków zarobkowych (66 proc.) i mieszkaniowych (65 proc.). Zaledwie 15 proc. respondentów uważa, że może doświadczać pozytywnych skutków procesu opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Zdecydowana większość respondentów obawia się, że wzrosną agresywne nastroje i zachowania wobec Polaków w Wielkiej Brytanii. Mimo tych obaw, 51 proc. ankietowanych planuje pozostać na Wyspach. Niezdecydowanych jest 33 proc. i tylko 11 proc. zdecydowanie planuje wrócić do Polski, a 6 proc. wyemigrować do innego kraju.

Równocześnie zdecydowana większość (87 proc.) respondentów planuje powrót do Polski po 2020 roku i później. W wypadku powrotu do Polski ankietowani przede wszystkim obawiają się niskich zarobków, obniżenia standardów życiowych, braku miejsc pracy, sytuacji politycznej w Polsce, braku mieszkania i trudności edukacyjnych swoich dzieci.

W wypadku powrotu do Polski ankietowani oczekują od administracji rządowej głównie pomocy w poszukiwaniu miejsc pracy (74 proc.) oraz pomocy w przekwalifikowaniu się (35 proc.) do rynku pracy. W ramach ochrony socjalnej liczą na pomoc mieszkaniową (48 proc.), zasiłki „na start” (46 proc.), a także zasiłki zdrowotne (80 proc.) i społeczne (59 proc.). Dla swoich powracających dzieci oczekują zajęć wyrównawczych (47%) oraz językowych (42 proc.). Paradoksalnie badani - mimo Brexitu - równocześnie chcą, by dzieci kontynuowały edukację w Wielkiej Brytanii (57 proc.).

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement