Menu

'Climate strike' named Collins' word of the year for 2019

'Climate strike' named Collins' word of the year for 2019
Zwrot "strajk klimatyczny" był używany sto razy częściej niż w poprzednim roku. (Fot. Getty Images)
The Collins Dictionary has named 'climate strike' as its word of the year, defining it as 'a form of protest in which people absent themselves from education or work in order to join demonstrations demanding action to counter climate change.'
Advertisement
News available in Polish

Zwrot "strajk klimatyczny" po raz pierwszy został użyty cztery lata temu, kiedy w czasie ONZ-owskiego szczytu klimatycznego w Paryżu doszło do pierwszego takiego protestu, ale rozpowszechniony został w ciągu minionego roku. Według autorów słownika Collinsa, w 2019 r. był on używany około sto razy częściej niż w poprzednim roku.

Collins Dictionary zdefiniował "strajk klimatyczny" jako "formę protestu polegającą na opuszczaniu zajęć szkolnych lub pracy po to, aby dołączyć do demonstracji na rzecz działań zapobiegających zmianom klimatu".

Taki rodzaj protestu spopularyzowała nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która w sierpniu 2018 r. usiadła przed szwedzkim parlamentem z tabliczką informującą, iż odmawia chodzenia do szkoły, dopóki szwedzcy politycy nie podejmą działań na rzecz klimatu.

Nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg. (Fot. Getty Images)

We wrześniu tego roku w ogólnoświatowym strajku klimatycznym wzięło udział, jak się szacuje, ok. 4 milionów osób.

To drugi rok z rzędu, w którym słowem roku - według Collins Dictionary - został termin związany z ochroną środowiska - w 2018 r. był to zwrot "jednorazowego użytku". Z kolei w dwóch poprzednich latach wybrano zwroty mające kontekst polityczny - w 2017 r. "fake news", a w 2016 r. - Brexit.

Autorzy słownika Collinsa wyróżnili w tym roku także słowo niebinarny (non-binary) jako termin definiujący osoby, które nie uważają się ani za mężczyznę, ani za kobietę. Za jego rozpowszechnienie odpowiedzialny jest piosenkarz popowy Sam Smith, który w ten sposób się zdefiniował w udzielonym w marcu wywiadzie.

Swoje własne słowo roku wybiorą też niedługo autorzy Oxford English Dictionary.

Czytaj więcej:

Strajk klimatyczny: Minister chce usprawiedliwiać nieobecności uczniów

Greta Thunberg z "alternatywnym Noblem" i milionem koron

Extinction Rebellion zapowiada paraliż Londynu na święta

Londyn: Extinction Rebellion wygrywa w sądzie z policją

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement