Menu

Sources: UK officials have proposed a limited role for Huawei in the 5G network

Sources: UK officials have proposed a limited role for Huawei in the 5G network
Wielka Brytania nie wykluczy całkowicie Huawei z budowy infrastruktury 5G, pomimo licznych apelów USA. (Fot. Getty Images)
British officials have offered Huawei a limited role in the future British 5G network, despite US calls to completely exclude the Chinese company due to fear of espionage, Reuters said today citing two sources.
Advertisement
News available in Polish

Rekomendacja, przedstawiona na spotkaniu wysokich rangą urzędników rządowych i agencji bezpieczeństwa, poprzedza przyszłotygodniowe posiedzenie brytyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące dopuszczenia sprzętu Huawei - podają źródła.

Urzędnicy zaproponowali zakazanie Huawei korzystania z wrażliwej, kluczowej ze względu na dane części sieci i niedopuszczenie do systemów rządowych, co ściśle odzwierciedla tymczasową decyzję podjętą w 2019 roku przez rząd ówczesnej premier Theresy May.

"Techniczne i polityczne wytyczne nie zmieniły się. Teraz wszystko sprowadza się do politycznej kalkulacji" - przekazało Reutersowi anonimowo jedno ze źródeł.

Chiński giganta jest obecny w Wielkiej Brytanii również na rynku komercyjnym. (Fot. Getty Images)

Wielka Brytania znajduje się w centrum geopolitycznego sporu wokół Huawei, który jest największym na świecie producentem mobilnych urządzeń sieciowych. Londyn musi zrównoważyć swoje "specjalne stosunki" ze Stanami Zjednoczonymi, ważne powiązania handlowe z Chinami i ostrzeżenia przemysłu, że zakaz dla Huawei kosztowałby miliardy funtów i opóźniłby wprowadzenie w Wielkiej Brytanii superszybkich połączeń 5G.

Odnosząc się do tych doniesień rzecznik premiera Borisa Johnsona powiedział, że ocena tej kwestii wciąż jest prowadzona. "Prace nad kwestią dostawców wysokiego ryzyka w sieci 5G nadal trwają i po ich zakończeniu zostaną ogłoszone parlamentowi" - poinformował rzecznik.

Czytaj więcej:

Nokia ostrzega Wielką Brytanię przed sprzętem 5G od Huawei

Brytyjska komisja: "Brak podstaw technicznych do wykluczenia Huawei"

Johnson "gotów zezwolić" Huawei budować 5G w UK

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement