Menu

Zlatan Ibrahimovic set to unveil giant bronze statue of himself in Malmö

Zlatan Ibrahimovic set to unveil giant bronze statue of himself in Malmö
The former Sweden forward is set to unveil the statue in his hometown of Malmö on October 8th, the Swedish Football Association announced on Monday. The monument to the 116-time international is 2.7 metres tall and weighs 500kg.
Advertisement
News available in Polish

„W ten sposób Zlatan powróci na zawsze do swojego rodzinnego miasta i klubu, w którym zaczynał swoją wielką karierę. Ta rzeźba, a raczej pomnik ku chwale naszego futbolu, będzie uhonorowaniem największego piłkarza w historii naszego kraju" - poinformował sekretarz generalny szwedzkiej federacji piłkarskiej (SvFF) Hakan Sjoestrand.

Rzeźba, wykonana z brązu, została pozłocona i ma o wysokość 2,7 metra, a razem z podstawą z czerwonego granitu 3,5 metra. Całość waży osiem ton.

Początkowo miała stanąć przed stadionem narodowym Friends Arena w Sztokholmie, co ogłosiła SvFF wiosna 2015 roku. Dzieło wykonał Peter Lund i było gotowe na galę piłkarską w 2016 roku, po której miało zostać odsłonięte.

Okazało się jednak, że rzeźba jest zbyt ciężka i miejsce nie spełnia wymogów bezpieczeństwa ze względu na podziemny garaż pod stadionem. Według policji, przeszkadzałaby w przypadku ewakuacji stadionu.

Rzeźba na trzy lata utknęła w magazynach SvFF i dopiero teraz, po porozumieniu się z władzami Malmoe, które podjęły ostateczną decyzję w poniedziałek, stanie na placu przed lokalnym stadionem.

Radna Malmoe Frida Trollmyr zaraz po po podjęciu decyzji powiedziała na łamach lokalnego dziennika „Sydsvenska Dagbladet", że „Ibrahimovic to wielki syn naszego miasta. Cieszymy się, że jego pomnik będzie stał tu, a nie gdzie indziej i liczymy, że sam piłkarz będzie obecny podczas odsłonięcia, co będzie wielkim wydarzeniem dla całego miasta".

Urodzony w Malmoe 37-letni dzisiaj Ibrahimovic zadebiutował w rozgrywkach najwyższej szwedzkiej ligi - Allsvenskan w Malmoe FF w 1999 roku. W 2001 roku został sprzedany do Ajaxu, a później grał w takich klubach jak Juventus, Inter, Barcelona, Paris Saint-Germain.

W latach 2001-2016 rozegrał w reprezentacji Szwecji 116 meczów, w których strzelił 62 bramki. Zrezygnował definitywnie z gry drużynie narodowej po mistrzostwach Europy w 2016 roku.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Advertisement