Menu

Zbigniew Boniek will join the Italian Football Hall of Fame

Zbigniew Boniek will join the Italian Football Hall of Fame
63-letni Boniek to legenda polskiego i włoskiego futbolu. (Fot. Getty Images)
Zbigniew Boniek, the President of PZPN, will be officially introduced to the Hall of Fame of Italian Football on May 4th. He will be the first Pole to achieve this.
Advertisement
News available in Polish

"Czuję się zaszczycony, dziękuję" - napisał na Twitterze Boniek, który we Włoszech grał sześć lat.

Zawodnikiem Juventusu Turyn został w 1982 roku. Kosztował astronomiczną wówczas kwotę 1,8 mln dolarów. W barwach "Starej Damy" sięgnął po Puchar Europy, sukcesy to m.in. Puchar Zdobywców Pucharów, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny. W 1985 roku przeniósł się do Romy, w której występował do zakończenia kariery trzy lata później. W Italii zyskał przydomek "Piękność nocy" ("Bello di Notte"), ponieważ najlepiej grał w meczach rozgrywanych przy sztucznym oświetleniu.

Od 2011 roku włoska federacja, razem z Fondazione Museo del Calcio, honoruje postaci, które zapisały się na kartach historii włoskiego calcio. Nie muszą to był piłkarze, ale także trenerzy, czy działacze.

Były reprezentant Polski został laureatem w kategorii "piłkarz zagraniczny". Przed nim do Galerii Sław trafili m.in. Michel Platini, Marco Van Basten, Diego Maradona, Ronaldo i Ruud Gullit.

W tegorocznej edycji wyróżnieni zostali też m.in. piłkarz Andrea Pirlo czy trener Carlo Mazzone oraz Gabriele Oriali w kategorii "włoski weteran".

Oficjalna ceremonia odbędzie się 4 maja we Florencji.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Advertisement