Menu

World cheerleading championship in Lodz

World cheerleading championship in Lodz
Łódź stanie się stolicą cheerleadingu. (Fot. Facebook/International Cheer Union)
In the coming days Łódź will become the capital of cheerleading. At the Bay of Sport on Thursday, the academic world championship will begin in this spectacular and growing sport discipline. 500 competitors from 13 countries, including Poland, will compete for the medals.
Advertisement
News available in Polish

Łódź będzie gospodarzem historycznej, bo pierwszej edycji akademickich mistrzostw w konkurencji składającej się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji. Zdaniem organizatorów imprezy, to świetna okazja, by zobaczyć w akcji najlepsze zespoły cheerleaders świata.

"Można powiedzieć, że jest to sport popularny i mało popularny. Mało popularny, gdyż jako dyscyplina nie ma jeszcze takiego miejsca, na jakie zasługuje. Popularny, ponieważ jest obecny na wszystkich meczach koszykówki. Wielu spotkań siatkówki i oczywiście wszystkich rozgrywek w dyscyplinach amerykańskich nie można już sobie wyobrazić bez cheerleaderek. Dlatego mam nadzieję, że ta impreza przyczyni się też do dynamicznego rozwoju cheerleadingu w Łodzi i w Polsce" - podkreślił dzisiaj dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk podczas konferencji prasowej zapowiadającej imprezę.

Przypomniał, że korzenie cheerleadingu sięgają XIX wieku, a pierwsze cheerleaderki pojawiły się w USA na meczach futbolu amerykańskiego. W Polsce zaczął się rozwijać 30 lat temu za sprawą państwa Edwarda i Ruty Krajewskich. Dzięki nim pojawiły się w Warszawie pierwsze zespoły cheerleaderskie i pierwsze ramy organizacyjne tej dyscypliny. Pierwsze MP odbyły się w 1998 roku.

W mistrzostwach, których areną będzie Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej, weźmie udział ponad 500 zawodniczek i zawodników z 13 krajów, m.in. z Australii, Japonii, Chin, Korei Płd., Tajlandii, Kanady, USA i Polski.

W dwudziestoosobowej kadrze biało-czerwonych, która wystąpi w konkurencjach tanecznych - freestyle pom drużynowo oraz duetach freestyle pom i hip hop znalazły się pary z Politechniki Łódzkiej i UMK Toruń oraz team z AGH Kraków.

"Każdy, kto przyjdzie, będzie zaskoczony. To nie będzie bowiem cheerleading kojarzony wyłącznie z meczów. Są bowiem dwie odmiany tej dyscypliny – taneczna i gimnastyczna. Ta druga na pewno zrobi wrażenie poziomem komplikacji układów i ruchów. Wystąpią m.in. pary, ale także wieloosobowe zespoły" - zaznaczył Przemysław Jagielski, prezes AZS Politechniki Łódzkiej, który jest organizatorem zawodów.

Dodał, że włączenie cheerleadingu do akademickich mistrzostw świata jest jednym z kroków do znalezienia się tej dyscypliny sportu w programie igrzysk olimpijskich.

Ceremonia otwarcia mistrzostw odbędzie się w czwartek wieczorem, a rywalizacja drużyn potrwa od piątku do soboty. W zawodach wystartują reprezentacje krajów złożone ze studentów. Ich występy oceniać będzie siedmiu sędziów. Wstęp na zawody jest bezpłatny. 

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement