Menu

WHO: Microplastic in drinking water harmless, but more research needed

WHO: Microplastic in drinking water harmless, but more research needed
WHO zwraca uwagę, że wiedza ludzi na temat szkodliwości mikroplastiku jest bardzo szczątkowa. (Fot. Getty Images)
The micro-plastic in drinking water does not pose a risk to health, but further research is needed - stated the World Health Organization (WHO) in the first report on the subject. According to WHO, however, it is necessary to reduce environmental pollution from plastic products.
Advertisement
News available in Polish

WHO przyznała oświadczeniu - zamieszczonym na stronie internetowej - że dane na temat wpływu mikroplstiku na zdrowie są bardzo ograniczone, jednak z tego, co dotychczas wiadomo wydaje się, że nie stwarza on zagrożenia dla zdrowia.

Za mikroplastik uznaje się cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Powstaje on na skutek stopniowej degeneracji tworzyw sztucznych, na przykład butelek z wodą pitną, jednak używany jest też do produkcji brokatu, pasty do zębów i kremów z filtrem.

"Pilnie potrzebujmy większej wiedzy na temat wpływu mikroplastiku na zdrowie, ponieważ jest on wszędzie" – podkreśliła dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego WHO dr Maria Neira. "Bazując jednak na tej ilości informacji, jakie mamy, można powiedzieć, że mikroplastik występujący w wodzie pitnej w obecnej ilości, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia" - dodała.

WHO wskazało, że zanieczyszczenie środowiska plastikiem jest rekordowo wysokie. (Fot. Getty Images)

Według raportu, cząsteczki mikroplastiku o rozmiarach co najmniej 150 mikrometrów (mikrometr to jedna tysięczna milimetra) prawdopodobnie nie są absorbowane przez organizm człowieka, a te jeszcze mniejsze – jedynie w ograniczonym zakresie. Nieco większe może być wchłanianie mikrocząsteczek o rozmiarach nanometrów (nanometr to jedna milionowa milimetra), ale wiedza o tym jest bardzo ograniczona. Badania w tym zakresie prowadzone są dopiero od niedawna, na dodatek często wykorzystywano w nich różne metody oceny zawartości mikroplastiku w wodzie pitnej.

Dr Bruce Gordon z WHO wskazał na łamach BBC, że w jednej próbce wody znajdowano 1 000 mikrocząsteczek plastiku, a w innej zaledwie jedną, ponieważ zastosowano inne wyłapujące je filtry. "Jesteśmy jeszcze na takim etapie badań, że wykorzystywane w nich metody są wciąż mizerne" - ocenił.

Z raportu WHO wynika, że według niektórych badań woda butelkowana zawiera więcej mikroplastiku niż woda z kranu, do której również może przenikać mikroplastik. Z dostępnych informacji wynika jednak, że minimalne jest ryzyko dla zdrowia, jakie może powodować, zarówno jego wchłanianie przez organizm, jak i związanych z nim substancji chemicznych. Współautorka raportu Jennifer de France podkreśla, że kolejne badania powinny uzupełnić wiedzę na ten temat.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement