Menu

USA: This year's July is the hottest month in the history of measurements

USA: This year's July is the hottest month in the history of measurements
Służby na całym świecie donoszą o niepokojących pomiarach. (Fot. Getty Images)
The average global land and ocean temperatures in July 2019 were the highest in the history of measurements, many heat records were recorded all over the Earth, and the Arctic and Antarctica recorded record low sea ice range, according to the US National Oceanic and Atmospheric Service (NOAA).
Advertisement
News available in Polish

Średnia globalna temperatura tegorocznego lipca była o 0,95 st. C wyższa od średniej XX-wiecznej, wynoszącej 15,8 st. C. Oznacza to, że był on najcieplejszym miesiącem w ostatnich 140 latach, czyli odkąd zaczęto prowadzić pomiary w 1880 roku - potwierdził comiesięczny raport NOAA o globalnym klimacie.

Jak podano w raporcie, dziewięć z 10 najcieplejszych lipców odnotowano po 2005 roku, a pięć najgorętszych - w ostatnich pięciu latach. Tegoroczny lipiec był też 43. lipcem i 415. miesiącem z kolei o temperaturach globalnych powyżej średniej. Wcześniejszy rekord ciepła należał do lipca 2016.

Pierwsze siedem miesięcy 2019 roku również przekroczyło – o 0,9 stopnia - średnią dla tego okresu z XX wieku (13,8 st. C.) Jest to druga najwyższa - na równi z pierwszą połową 2017 roku – wartość w historii.

Rok 2019, biorąc pod uwagę pierwszych siedem miesięcy, okazał się też najcieplejszym rokiem w historii w większości Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Australii, Nowej Zelandii, południowej części Afryki, wielu regionach Pacyfiku, Atlantyku i zachodnim Oceanie Indyjskim.

Do zmiany klimatu przyczynia się m.in. szkodliwa działalność człowieka. (Fot. Getty Images)

W Europie był to piętnasty z kolei rekordowo ciepły lipiec, a w wielu krajach podczas fal upałów termometry pokazały najwyższe temperatury w historii.

W rekordowym tempie topniały też lody na obu biegunach. W Arktyce odnotowano najniższy w historii zasięg lodu morskiego – 19,8 proc. poniżej średniej z lat 1981-2010. Arktyka traciła w lipcu średnio 105 tys. km kwadratowych lodu dziennie. Wcześniejsze minimum padło w tym regionie w lipcu 2012 r.

Najmniejszy zasięg lodu morskiego w historii zarejestrowano też na Antarktydzie – było go o 4,3 proc. mniej, niż wynosi średnia z lat 1981-2010. To najniższa odnotowana w lipcu wartość od 41 lat.

Według raportu, na mapie lipcowych temperatur znalazło się jednak też kilka "biegunów chłodu". Niższe od średniej temperatury zarejestrowano w niektórych regionach Skandynawii, a także w zachodniej i wschodniej Rosji.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement