Menu

Two Poles reached the base for K2

Two Poles reached the base for K2
Uczestnicy zimowej wyprawy na K2 pod wodzą Alexa Txikona. (Fot.www.goryonline.com/screenshot)
Paweł Dunaj and Marek Klonowski, participants of Baska Alex Txikon's expedition to the only eight-thousand-strong K2 (8,511 m), reached the base - said the Russian-Kazakh-Kyrgyz expedition, which reached the summit on Monday. Soon Waldemar Kowalewski is to join them.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

O kolejnym Polaku napisał na profilu na Facebooku Txikon. Kowalewski wszedł już na cztery ośmiotysięczniki: Mount Everest (2014), Lhotse i Broad Peak (2017) oraz Manaslu (2016, bez dodatkowego tlenu). Dunaj i Klonowski nie mają jeszcze w dorobku takiego osiągnięcia.

Jak poinformowano na stronie ekspedycji, której kierownikiem sportowym jest Kazach Wasilij Piwcow, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, Kowalewski otrzymał już wszystkie wymagane zezwolenia umożliwiające wspinaczkę i wyruszył w stronę bazy pod K2 z miasta Skardu, gdzie znajduje się lotnisko, do Ascole (3 040 m n.p.m.).

Obydwa zespoły - rosyjsko-kazachsko-kirgiski oraz hiszpańsko-polski - spotkały się 6 stycznia w Skardu. Z wpisów zamieszczanych na portalach społecznościowych wynika, że obydwie wyprawy mają współdziałać na drodze prowadzącej Żebrem Abruzzi. Jak poinformowała Jelena Łaletina, wyprawa rosyjska ma trwać 45 dni, a jej zakończenie zaplanowano na 28 lutego. Txikon zapowiada wspinaczkę do marca, ale nie sprecyzował informacji o terminie końcowym.

Wyprawy Piwcowa oraz Txikona to piąta w historii próba zimowego wejścia na ośmiotysięcznik o charakterystycznym kształcie piramidy, nazywany w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków - Qogir ("Wspaniała Góra").

Po raz pierwszy atakowała ją, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa grupa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem. Udało się wówczas założyć obóz czwarty na 7 650 m – na tę wysokość dotarli Marcin Kaczkan, Denis Urubko i Piotr Morawski, który zginął 8 kwietnia 2009 roku na Dhaulagiri. Do dziś jest to zimowy rekord wysokości na tej górze.

W 2012 roku próbę podjęli Rosjanie, a na przełomie 2017/18 ponownie biało-czerwoni z Urubką w składzie od strony pakistańskiej. K2 to jedyny szczyt powyżej 8 000 m, na którym zimą nie stanął żaden człowiek. Polacy o tej porze roku zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi na świecie.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement