Menu

Donald Trump told Nigel Farage what Boris Johnson should do about Brexit

Donald Trump told Nigel Farage what Boris Johnson should do about Brexit
Trump oznajmił też, że Farage i Johnson będą razem "niepowstrzymaną siłą". (Fot. Getty Images)
The US president appeared on Nigel Farage's LBC show on Thursday evening, claiming that under 'certain aspects of the deal' the UK 'can't trade'.
Advertisement
News available in Polish

Wywiad z amerykańskim prezydentem przeprowadził Nigel Farage, lider eurosceptycznej Partii Brexitu i od wielu lat główny zwolennik wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Farage na antenie LBC prowadzi jeden z programów.

"Chcemy handlować z Wielką Brytanią, a oni chcą handlować z nami. I szczerze mówiąc, ta umowa, w ramach pewnych aspektów umowy: Nie możesz zrobić tego, nie możesz zrobić tamtego, nie możesz handlować. Nie możemy zawrzeć umowy handlowej z Wielką Brytanią. Pod pewnymi względami bylibyśmy wykluczeni, co byłoby śmieszne" - stwierdził Trump, który w przeszłości wyrażał poparcie dla wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia.

Dodał, że gdyby nie porozumienie uzgodnione z UE, handel między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi mógłby być 4-5 razy większy niż obecnie.

Mimo krytyki porozumienia, Trump bardzo przychylnie wyrażał się o samym Johnsonie. "On jest fantastycznym człowiekiem i myślę, że jest właściwym facetem na te czasy. I wiem, że ty i on skończycie, robiąc coś, co może być wspaniałe. Jeśli zbierzecie się razem, to będziecie, no wiesz, niepowstrzymaną siłą" - oznajmił Trump liderowi Partii Brexitu.

Amerykański prezydent ostro skrytykował natomiast lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna. "Corbyn byłby taki zły dla waszego kraju. Byłby taki zły, poprowadziłby was złą drogą. Poprowadziłby was w takie złe miejsca" - przekonywał Trump.

Do słów Trumpa odnieśli się zarówno sam Corbyn, jak i rzecznik Johnsona. Lider laburzystów zarzucił mu, że ingeruje w brytyjską kampanię wyborczą, "po to, by jego przyjaciel Boris Johnson został wybrany".

Z kolei rzecznik Downing Street bronił zawartej przez premiera umowy. "Zgodnie z nowym porozumieniem, cała Wielka Brytania opuści unię celną z UE, co oznacza, że możemy zawierać na całym świecie nasze własne umowy o wolnym handlu, z czego skorzysta każda część Wielkiej Brytanii" - podkreślił.

Założone w 1973 r. radio LBC to pierwsza brytyjska licencjonowana komercyjna stacja radiowa. Ma formułę radia mówionego i skupia się głównie na tematach politycznych oraz społecznych.

Czytaj więcej:

Trump wspiera Johnsona: "On się nigdzie nie wybiera"

UE oficjalnie przedłużyła Brexit. Tusk: "To może być ostatni raz"

Brexit: Umowa z UE "gorsza dla gospodarki niż dalsza niepewność"

"Telegraph": Partia Brexitu może w wyborach pomóc konserwatystom

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement