Menu

Trump impeachment: Democrats unveil formal charges

Trump impeachment: Democrats unveil formal charges
Czyżby nadchodził koniec epoki Trumpa?... (Fot. Getty Images)
The Democratic-controlled US House Judiciary Committee has unveiled charges against President Donald Trump, a key move in impeaching him.
Advertisement
News available in Polish

Artykuły są zwieńczeniem ponad 100 godzin zeznań 17 świadków w parlamentarnym śledztwie w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta. Oczekuje się, że najpóźniej w czwartek zostaną poddane pod głosowanie w kontrolowanej przez Demokratów komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA.

W celu rozpoczęcia impeachmentu, czyli procesu prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dojdzie do niego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA Jerrold Nadler ocenił dzisiaj na konferencji prasowej, że prezydent "widzi siebie ponad prawem". "Musimy powiedzieć to jasno - nikt, nawet prezydent, nie jest ponad prawem" - podkreślił. Trump zagroził naszej demokracji, zagroził naszemu bezpieczeństwu" - ocenił.

Po Nadlerze na konferencji prasowej przemawiał szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff. Uznał on dowody przeciwko prezydentowi za "przytłaczające i niekwestionowane".

Jeszcze przed konferencją prasową przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oceniła na Twitterze, że prezydent "użył mocy swojego urzędu" wobec innego państwa, by wpłynąć na proces wyborczy w USA w 2020 roku. Trump z kolei nazywał działania Demokratów "politycznym szaleństwem" i podkreślał, że "nie zrobił nic złego"; mówił też, że Stany Zjednoczone cieszą się silną gospodarką.

Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy. Ma ono wykazać, czy prezydent nadużył władzy, złamał przepisy prawa wyborczego, utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości bądź postąpił niewłaściwie, narażając bezpieczeństwo narodowe USA w relacjach z Kijowem.

Po Izbie Reprezentantów o impeachmencie prezydenta - zgodnie z procedurą - decydować będzie Senat. Do usunięcia go z urzędu potrzebne jest 67 głosów w tej stuosobowej amerykańskiej izbie wyższej. Przewagę mają w niej Republikanie.

Czytaj więcej:

Sondaż: 49 proc. Amerykanów popiera impeachment Trumpa

Trump: Impeachment to próba zamachu stanu

Zagrożony usunięciem z urzędu Trump "zastrasza"?

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement