Menu

The thirteenth pension in April 2020?

The thirteenth pension in April 2020?
Resort pracy boi się, czy ustawa zostanie uchwalona i czy ZUS zdąży z wypłatami. (Fot. Getty Images)
Whether Law and Justice party in Poland pays an additional benefit within this period depends on whether it will be possible to pass the bill and prepare the Social Insurance Institution for the entire operation - the Polish daily 'Dziennik Gazeta Prawna' reports.
Advertisement
News available in Polish

Dziennik podkreśla, że obóz rządowy trzyma kurs na wypłatę 13. emerytury w kwietniu, czyli tuż przed wyborami prezydenckimi. Druga tura głosowania może się odbyć najpóźniej 17 maja.

"Trzynastka" dla seniorów miałaby być wypłacona na zeszłorocznych zasadach, czyli jako najniższa emerytura dla wszystkich pobierających świadczenie.

"Projekt ustawy w tej sprawie ma być jednym z pierwszych, jakimi zajmie się rząd. Równolegle pracuje on nad zmianą waloryzacji na przyszły rok. Podobnie jak rok temu ma zostać powtórzona waloryzacja mieszana kwotowo-procentowa. W sprawie jej wysokości trwają właśnie narady. Pewne jest to, że ma być nie niższa niż w tym roku, kiedy wyniosła 70 zł. Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna będzie właśnie na tym poziomie" - czytamy w "DGP".

"Trzynastka" dla seniorów miałaby być wypłacona na zeszłorocznych zasadach. (Fot. Getty Images)

Gazeta zwraca uwagę, że resort pracy boi się jednak, czy ustawa zostanie uchwalona i czy ZUS zdąży z wypłatami. W zeszłym roku prace nad ustawą miały ekspresowe tempo. W tym pojawił się dodatkowy czynnik w postaci opozycyjnego Senatu, który może spowolnić prace nad ustawą.

Poligonem doświadczalnym mogą być losy ustawy o Solidarnościowym Funduszu, który powstaje z przekształcenia Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wczoraj Senat zaczął nad nią prace.

Czytaj więcej:

CBOS: Prawie co czwarty Polak po 60. roku życia to wdowa lub wdowiec

Związki proponują emeryturę po 35 i 40 latach pracy

Wiceminister rodziny zapewnia seniorów, że wzrośnie najniższa emerytura

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement