Menu

The people of Northern Ireland do not want to unite with Ireland

The people of Northern Ireland do not want to unite with Ireland
Czy Zielona Wyspa powinna zostać zjednoczona? (Fot. Getty Images)
Only 29 percent Northern Ireland residents would support reunification with Ireland in a referendum, and 52 percent is in favor of maintaining its current status as part of the United Kingdom, according to a survey published by the Belfast Telegraph.
Advertisement
News available in Polish

Jeśli nie brać pod uwagę 19 proc. ankietowanych, którzy nie mają zdania w sprawie przyszłości prowincji lub odmówili odpowiedzi, stosunek głosów wynosi 65:35 proc. na rzecz obecnego statusu.

W przypadku hipotetycznego referendum, kluczowe dla wyniku byłyby głosy tych mieszkańców Irlandii Północnej, którzy nie określają się ani jako unioniści (zwolennicy utrzymania związków z Londynem), ani nacjonaliści (zwolennicy zjednoczenia Irlandii). To największa grupa, bo w tym samym sondażu określiło się w ten sposób 40 proc. badanych, wobec 28 proc. uznających się za unionistów i 25 proc. za nacjonalistów.

Ale w tej grupie odsetek popierających status quo jest jeszcze wyższy - 73 proc. respondentów nie będących ani unionistami, ani nacjonalistami chce pozostania Irlandii Północnej w składzie Zjednoczonego Królestwa, a 27 proc. - przyłączenia do Irlandii.

Ponadto poparcie dla utrzymania związków z Londynem wśród unionistów jest wyższe niż poparcie dla zjednoczenia Irlandii wśród nacjonalistów. Za pozostaniem prowincji w Zjednoczonym Królestwie jest 99 proc. wyborców Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i Partii Unionistów Ulsteru (UUP), zaś za przyłączeniem jej do Irlandii opowiada się 92 proc. wyborców Sinn Fein i 81 proc. głosujących na Socjaldemokratyczną Partię Pracy (SDLP).

Mieszkańcy Irlandii Północnej chcą pozostać częścią Wielkiej Brytanii. Na zdjęciu: City Hall w Belfaście. (Fot. Getty Images)

Badani zostali zapytani także o to, jak definiują swoją tożsamość narodową. 35 proc. uznaje się za Irlandczyków, 34 proc. za Brytyjczyków, 23 proc. wskazało na narodowość północnoirlandzką, zaś pozostałe 8 proc. nie wie lub odmówiło odpowiedzi.

Sondaż pokazał także, że poparcie dla partii politycznych jest ściśle związane z wyznawaną religią, tym samym rozwiewając mit, jakoby niektórzy katolicy w Irlandii Północnej mieli zacząć popierać DUP ze względu na twarde antyaborcyjne stanowisko tej partii.

51 proc. badanych w sondażu katolików zagłosowałaby na Sinn Fein, 28 proc. na SDLP, zaś 13 proc. na odwołującą się do obu społeczności Partię Sojuszu Irlandii Północnej (APNI), natomiast poparcie dla unionistycznych partii DUP i UUP wyniosło 0 proc. I odwrotnie - nikt z ankietowanych protestantów nie zadeklarował zamiaru głosowania na Sinn Fein, a tylko 1 proc. na SDLP. Wśród osób deklarujących się jako niewierzące, największe poparcie ma APNI - 28 proc., a następnie SDLP - 15 proc. i UUP - 10 proc.

Sondaż przeprowadzony został w dniach 28 grudnia 2019 - 11 lutego 2020 r. na reprezentatywnej próbie ponad 2 000 mieszkańców i jest, jak donosi "Belfast Telegraph", największym tego typu badaniem w historii prowincji.

Czytaj więcej:

Most łączący Szkocję oraz Irlandię Północną coraz bliżej realizacji

Irlandia: Sinn Fein przyznaje, że stworzenie lewicowego rządu będzie bardzo trudne

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Advertisement