Menu

The airport in Radom with another delay

The airport in Radom with another delay
Tak będzie wyglądać lotnisko w Radomiu. (Fot. Facebook/Adam Bielan)
PPL will extend the construction time of the new terminal at the airport in Radom by half a year. The change was ordered by the National Board of Appeal in connection with the dismissal of one of the companies interested in participating in the tender.
Advertisement
News available in Polish

W piątek Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie zainteresowanej startem w przetargu firmy Hochtief Polska. Spółka podniosła, że przewidziany przez PPL 20-miesięczny czas na zaprojektowanie i wybudowanie terminala jest o co najmniej pół roku za krótki.

Według prezesa PPL, Mariusza Szpikowskiego, jest szansa na to, że dzięki przewidywanej w warunkach przetargu premii dla wykonawcy za zakończenie robót przed czasem, terminal powstanie jednak wcześniej. Jeśli się to nie uda, to termin zakończenia budowy całego lotniska w Radomiu przesunie się na przełom lipca i sierpnia 2022. Wcześniej planowano, że będzie to czwarty kwartał 2021 r.

Prezes PPL zapewnił, że pozostałe prace prowadzone na lotnisku w Radomiu przebiegają zgodnie z harmonogramem, m.in. roboty związane z przebudową i przedłużeniem pasa startowego o 500 metrów, do 2,5 km. Wydłużenie drogi startowej jest niezbędne, by w Radomiu mogły lądować samoloty typu, np. Boeing 737 czy Airbus A320.

PPL zapewnia, że prace związane z przebudową i przedłużeniem pasa startowego idą zgodnie z planem. (Fot. Getty Images)

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i budowę terminalu na 30 września. W pierwszym ogłoszeniu przetargowym określono czas realizacji zamówienia na 10 miesięcy. Sukcesywnie – w związku z odwołaniami potencjalnych wykonawców - okres ten wydłużano o kolejnych kilka miesięcy.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminalu o powierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 - kontroli bezpieczeństwa i po 8 - kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach.

Ponadto, w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i 3 karuzele do odbioru bagażu. W dużej i przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów charterowych strefie komercyjnej, zaplanowano liczne punkty gastronomiczne i handlowe.

Zdaniem PPL, terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 mln pasażerów.

Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe.

Czytaj więcej:

Przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej lotniska w Radomiu

Lotnisko w Radomiu z dłuższą drogą startową

Dwie bomby o wadze 500 i 50 kg znaleziono na lotnisku w Radomiu

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement