Menu

The Polish man welcomes 2020 to the South Pole after over 50 days of wandering alone

The Polish man welcomes 2020 to the South Pole after over 50 days of wandering alone
Na Antarktydzie samotnie świętował Boże Narodzenie, Nowy Rok i swoje urodziny. (Fot. Centrum Prasowe PAP)
'Pole won' - such a message reached Poland around 22:00 (21:00 GMT) on Sunday, January 5, 2020 from Jacek Libucha, who at the beginning of November 2019 set off on a lonely trip through Antarctica. He reached his destination after 54 days of hiking, during which he pulled on sledge weighing more than 110 kg.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Cel udało się osiągnąć pomimo piętrzących się trudności. Początkowo wyzwaniem była pogoda - intensywne opady śniegu praktycznie uniemożliwiały nawigowanie, a w świeżym puchu ciężkie sanie zachowywały się jak kotwica. Z tego powodu z zaplanowanych 15-30 km dziennie w pierwszych tygodniach Jacek był w stanie pokonywać zaledwie 8-10 km.

Utracony czas musiał potem nadrabiać dodatkowym wysiłkiem, bo zapasy żywności i paliwa były ściśle wyliczone, a bufor bezpieczeństwa został skonsumowany w pierwszych dniach.

Jacek jest trzecim w historii Polakiem, który samotnie i bez wsparcia dotarł do Bieguna Południowego. (Fot. Getty Images)

Jacek wyruszył z zatoki Hercules Inlet, skąd do bieguna jest około 1 150 km. Na Antarktydzie samotnie świętował Boże Narodzenie, Nowy Rok i swoje urodziny. 30 grudnia meldował, że udało mu się pokonać najtrudniejszy teren: "Przejście piekła sastrugów (lodowych zasp) to był nieludzki wysiłek. Przez dziesiątki kilometrów sastrugi - niektóre wielkości samochodu - jeden przy drugim. Ostatnie dni jestem już powyżej 2 600 m n.p.m., jest bardzo zimno".

Jacek jest trzecim w historii Polakiem, który samotnie i bez wsparcia dotarł do Bieguna Południowego. Wcześniej dokonali tego Małgorzata Wojtaczka w 2017 roku oraz Marek Kamiński w 1995 roku.

Jacek Libucha do podróży przez Antarktydę przygotowywał się m.in. podczas wypraw na Spitsbergen. Z zamiłowania jest podróżnikiem, natomiast zawodowo jest menadżerem, z wieloletnim doświadczeniem projektowym w przemyśle i sektorze energetycznym.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement