Menu

The Polish government is counting on Polonia's return

The Polish government is counting on Polonia's return
Czy Polacy zagranicą zdecydują się na powrót nad Wisłę? (Fot. Getty Images)
The Polish government intends to facilitate Poles coming back to the Vistula abroad. The difficult situation on the labor market meant that the project of the Pole's Card was extended to all Polish immigrants.
Advertisement
News available in Polish

Karta Polaka to dokument, o który do tej pory aplikować mogli jedynie Polacy mieszkający w krajach dawnego Związku Sowieckiego. Jego posiadacze - jak wskazuje ustawa - "potwierdzają swoją przynależność do narodu polskiego". Aplikujący o kartę mają możliwość swobodnego powrotu do Polski, szybkiego osiedlenia się na stałe i podjęcia pracy.

Jak informują polskie media, projekt rozszerzono na wszystkich Polaków na świecie, aby zachęcić ich do powrotu nad Wisłę w związku z trudną sytuacją na rynku pracy.

"Program Karta Polaka został rozszerzony na wszystkich polskich emigrantów i ich potomków rozsianych po kuli ziemskiej. Największe zainteresowanie i nadzieje budzi Brazylia, gdzie mieszka mnóstwo naszych rodaków. Wielu z nich chce przyjechać do Polski" – przekazał Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Polski rynek pracy zmaga się z brakiem fachowców. (Fot. Getty Images)

Obecnie najliczniejsza Polonia znajduje się w USA (nawet 10,6 mln osób pochodzenia polskiego), w Niemczech (2 mln), Brazylii (1,8 mln), Francji (ponad milion), Kanadzie (900 tys.) i Wielkiej Brytanii (850 tys.).

Jak zwraca uwagę polski rząd, mowa o nawet 20 mln osób, których powrót przyczyniłby się do znacznego wzrostu gospodarczego kraju.

Ilu Polaków żyjących na obczyźnie może w najbliższym czasie chcieć wrócić i pracować w Polsce? Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca uwagę, że "można wykorzystać fakt, iż polska gospodarka cieszy się w świecie renomą".

Karta Polaka pozwala na szybki powrót do kraju, bez względu na nasz status imigracyjny. (Fot. Getty Images)

Z drugiej strony, jak oceniają niektóre media, "mało prawdopodobne są powroty Polaków z krajów o wysokim poziomie życia, np. z Niemiec czy Wielkiej Brytanii".

"Jednak trapiąca Niemcy recesja oraz potworne zamieszanie wywołane Brexitem – przy jednoczesnym dalszym wzroście gospodarczym Polski i niwelowaniu różnić w dochodach - mogą skłonić część emigrantów do przyjazdu nad Wisłę i podjęcia tutaj pracy lub uruchomienia firmy" - podsumowują media.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement