Menu

The IOC confirmed the Olympic gold medal of Szymon Kołecki

The IOC confirmed the Olympic gold medal of Szymon Kołecki
Szymonowi Kołeckiemu przyznano złoty medal igrzysk w Pekinie z 2008 roku. (Fot. Getty Images)
Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie poinformował PKOl o przyznaniu Szymonowi Kołeckiemu złotego medalu igrzysk wywalczonego w kategorii do 94 kg w Pekinie w 2008 roku.
Advertisement
News available in Polish

W sierpniu 2016 roku pojawiły się doniesienia, że Kazach Ilia Iljin w trakcie chińskich igrzysk miał w organizmie zabronioną substancję - stanozolol. W listopadzie MKOl go zdyskwalifikował i poinformował o odebraniu również drugiego złotego medalu, wywalczonego w Londynie w 2012 roku.

Kołecki w Pekinie uzyskał w dwuboju 403 kg, a Iljin 406."MKOl prosi Szymona Kołeckiego o odesłanie do Lozanny jego srebrnego medalu, dyplomu za drugie miejsce oraz odznaki wicemistrza olimpijskiego. Domyślamy się, iż analogiczna prośba, dotycząca medalu złotego, trafiła lub trafi niebawem do sztangisty z Kazachstanu" - poinformował PKOl.

Srebrny medal Kołeckiego trafi do Gruzina Arsena Kasabijewa, który od grudnia 2009 roku ma polskie obywatelstwo.
Teraz oficjalnie Polska ma w dorobku 67 złotych medali letnich igrzysk, jednak wkrótce powinien pojawić się kolejny.

Analogicznego pisma co w sprawie Kołeckiego spodziewa się Anita Włodarczyk, która pięć lat temu w Londynie w konkursie rzutu młotem przegrała z Tatianą Łysenko, ale z powodu stosowania dopingu Rosjankę pozbawiono zwycięstwa.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement