Menu

Spanish media: Poland in the EU "strict club" after Brexit

Spanish media: Poland in the EU "strict club" after Brexit
Zdaniem mediów, prezydent Francji próbuje uwieść Polskę. (Fot. Getty Images)
The Spanish media are still analyzing the situation in the European Union after Brexit. At the same time, they emphasize the growing importance of Poland, which - as the local media say - found itself in the European 'strict club' together with Paris and Berlin
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z kolei dziennik ABC napisał, że "Macron zapomniał o Hiszpanii i sytuuje Polskę, razem z Niemcami i Francją, na czele Unii Europejskiej post-Brexit."

"Geografia, gospodarka, broń nuklearna i nowe systemy obrony dają nowe przywództwo europejskie, kontynentalne, Niemcom, Francji i Polsce" - napisał ABC. "Wobec ruchów pomocników Rosji, Europa zamieniła się w teatr wpływów strategicznych, które w zasadzie pozostawiają Hiszpanię poza grą" - uważa dziennik.

Gazeta zauważyła, że zarówno Polska, jak i Francja podkreślają kontekst militarny rozkładu nowych sił na kontynencie. Przypomnia, że już trzy lata temu, podczas spotkania NATO w Warszawie i wobec niepokojących postępów militarnych Rosji, przedstawiono ambitny plan "Enhanced Forward Presence", rozmieszczający wojsko i broń na wschodnich granicach Europy.

"Berlin i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego". (Fot. Getty Images)

"Polska, wielka potencja wschodnioeuropejska, i Francja, pierwsza europejska potencja nuklearna, przystąpiły do uprzywilejowanego związku wojskowego na kontynentalnej arenie strategicznej" - pisze ABC.

"Ta polsko-francuska inicjatywa natychmiast znalazła odzew w Berlinie. Johann Wadephul, wiceprzewodniczący parlamentarnego ugrupowania niemieckiej CDU, bliskiej Angeli Merkel, oznajmił: Prezydent Macron wiele razy prosił nas o więcej Europy. Teraz mógłby wykazać, że jest gotowy zrobić decydujący krok i przekazać francuski arsenał atomowy do dyspozycji Unii Europejskiej..." – kontynuuje ABC.

Jakkolwiek dziennik odrzuca taką możliwość, to jednocześnie przyznaje, że "programy NATO na wschodzie Europy wzmocniły znaczenie Francji w kwestii bezpieczeństwa kontynentalnego" i przypomina, że "w listopadzie ub. roku Francja objęła przywództwo nad ambitnym, europejskim programem obrony antyrakietowej Twister, którego celem jest odpowiedź na zapędy Rosji."

"Po Brexicie Polska staje się piątym największym demograficznie krajem UE i szóstym co do wielkości PKB". (Fot. Getty Images)

"Wobec wątpliwości co do zaangażowania Waszyngtonu w sprawy bezpieczeństwa europejskiego, zarówno Berlin, jak i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego" - twierdzi dziennik.

"Po Brexicie, Francja Macrona aspiruje do bycia liderem w kwestiach bezpieczeństwa, konserwatywna Polska prezydenta Andrzeja Dudy jest jej uprzywilejowanym sojusznikiem" - dodaje ABC.

"Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Polska staje się piątym największym demograficznie krajem UE, i szóstym co do wielkości PKB, co rząd polski chce, aby zostało uznane" - napisał z kolei dziennik "El Mundo".

Zdaniem mediów, prezydent Francji próbuje uwieść Polskę. Warszawa do tej pory nie brała większego udziału w obronnych projektach europejskich, ale ma "bardziej bezpośrednie i bliższe kontakty ze Stanami Zjednoczonymi, co stawia ją w lepszej sytuacji" - napisał ABC.

Czytaj więcej:

Niemieckie media: "Macron powinien był odwiedzić Polskę już dawno temu"

Politico: "Macron rozdarty między Polską a Putinem"

Media: Po Brexicie próby przeciągania Polski

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 27.12.2024
    GBP 5.1332 złEUR 4.2747 złUSD 4.1036 złCHF 4.5604 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement