Menu

Ski Jumping World Cup: Poles fourth in short competition

Ski Jumping World Cup: Poles fourth in short competition
Norwegowie są pierwsi w konkursie drużynowym. (Fot. Getty Images)
Polish ski jumpers took fourth place in the team competition of the World Cup in Oslo. The Norwegians were victorious, against the Japanese and the Austrians. The competition had only one series. The second was canceled because of the gusty wind.
Advertisement
News available in Polish

Podopieczni trenera Stefana Horngachera startowali w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

Pogoda szybko zaczęła dawać się we znaki organizatorom. Z powodu złych warunków odwołano serie próbną. Silny i zmienny wiatr powodował częste przerwy w konkursie, a dwóch skoczków miało upadki - Norweg Marius Lindvik oraz Stephan Leyhe. Decyzja o skróceniu zawodów była w tej sytuacji zrozumiała, ale akurat dla Polaków niefortunna.

Zmagania zaczęły się po myśli biało-czerwonych. Żyła uzyskał 122,5 m, co było drugim wynikiem. Po próbie Wolnego (125 m) Polacy spadli na piątą pozycję, ale w czołówce było niezwykle ciasno. Na prowadzenie wyprowadził ich Kubacki. To właśnie on usiadł na belce zaraz po upadku Leyhe. Wytrzymał próbę nerwów i skoczył 133 m.

Japoński skoczek ma szansę na Kryształową Kulę. (Fot. Getty Images)

W ostatniej grupie zawodników sprzyjające warunki wietrzne wykorzystał Norweg Robert Johannson, który wynikiem 144 m ustanowił rekord obiektu. Daleko skoczył także Japończyk Ryoyu Kobayashi - 138,5 m. Kiedy do swojej próby przystąpił Stoch, wiatr był już zdecydowanie słabszy, a w dodatku trzykrotny mistrz olimpijski popełnił także błąd na progu i uzyskał zaledwie 112 m.

W Pucharze Narodów Polacy utrzymali prowadzenie. Drugich Niemców wyprzedzają o 466 pkt.

Oslo jest pierwszym przystankiem w cyklu Raw Air, który potrwa aż do 17 marca. Wliczane są do niego rezultaty osiągnięte w sześciu konkursach, także drużynowych, oraz w czterech seriach kwalifikacyjnych. Po świetnej sobotniej próbie prowadzenie w nim objął Johannson, który o 16,2 pkt wyprzedza Kobayashiego. Z Polaków najlepszy jest Kubacki, zajmuje piąte miejsce i ma 38,3 pkt straty. Przed rokiem Raw Air wygrał Stoch.

Dzisiaj w stolicy Norwegii zostanie rozegrany konkurs indywidualny. Początek zawodów o godzinie 14:30 lokalnego czasu. Z biało-czerwonych - oprócz czwórki, która rywalizowała w drużynie - wystąpią także Stefan Hula i Paweł Wąsek.

Ryoyu Kobayashi może sobie zapewnić Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Japończyk ma 475 pkt przewagi nad drugim Kamilem Stochem, a cel osiągnie, jeśli zwiększy ją do 500 pkt.

Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement