Menu

Poland mortgages: Homeowners are increasingly winning in court over Swiss Franc loans

Poland mortgages: Homeowners are increasingly winning in court over Swiss Franc loans
Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądzie. (Fot. Getty Images)
Homeowners are increasingly winning in court over Swiss Franc loans in Poland. The Swiss currency has doubled in value since 2008, sending mortgage-holders' debts soaring.
Advertisement
News available in Polish

Polskie sądy wydały w minionym miesiącu 54 wyroki w sprawach dotyczących mieszkaniowych kredytów walutowych. W prawie 75 proc. z nich górą byli klienci – wynika z danych zebranych przez Votum i "Rzeczpospolitą". To 40 wygranych spraw, pięć sądy skierowały do ponownego rozpatrzenia, a tylko w dziewięciu wygrały banki.

"Odsetek spraw wygranych przez klientów zwiększył się w porównaniu z październikiem, gdy zapadło 31 wyroków, z których 65 proc. było dla nich korzystnych. Wyroków prawomocnych było w listopadzie tylko 11 i tu walka frankowiczów z bankami jest bardziej wyrównana: klienci wygrali w sześciu sprawach, przegrali w pięciu" - czytamy.

"Rz" zauważa, że już wcześniej sądy powszechne częściej orzekały na korzyść klientów, teraz sprzyja im też wydane 3 października br. orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Odsetek spraw wygranych przez klientów zwiększył się w porównaniu z październikiem. (Fot. Getty Images)

"Z pewnością stanowi ono uzupełnienie linii orzeczniczej, jaką ostatnio wyznaczyły sądy powszechne. Argumenty w nim zawarte wpłynęły na sądy, co obrazują zapadające teraz wyroki" – przekazał gazecie Wojciech Bochenek, radca prawny z kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Według "Rzeczpospolitej", o ile coraz częściej sądy orzekają, że klauzule przeliczeniowe waluty zawarte w umowach są niedozwolone, o tyle w różny sposób oceniają tego skutki.

"Gdy w listopadzie klienci wygrywali i udało nam się poznać orzeczenia, wyraźnie więcej było unieważnień umów (20 przypadków) niż najczęściej preferowanego przez klientów rozwiązania, czyli tzw. odfrankowienia: przewalutowania na złote po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu z pozostawieniem stawki LIBOR (dziewięć przypadków)" - czytamy.

Czytaj więcej:

Źródło w TSUE: Wyrok Trybunału dot. frankowiczów prawdopodobnie po wakacjach

"Puls Biznesu": Wyrok zapadł, frankowy kłopot pozostał

"Rzeczpospolita": Więcej umów może zostać odfrankowionych

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement